زیتون پرورده نخورید!/ سرانه مصرف پایین زیتون در کشور ناشی از فقر فرهنگی است

زیتون پرورده نخورید!/ سرانه مصرف پایین زیتون در کشور ناشی از فقر فرهنگی است

دبیر شورای ملی زیتون مفیدترین نوع زیتون موجود در بازار را زیتون هسته‌دار و فاقد شکستگی دانست و گفت: زیتون پرورده علاوه بر ارائه غیربهداشتی و با ترکیبات تقلبی و از تاریخ مصرف گذشته به‌دلیل پاره شدن گوشت میوه، فاقد خواص طبیعی زیتون است.

 

دبیر شورای ملی زیتون در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) افزود: زیتون‌های شکسته‌ای که به‌صورت زیتون بدون هسته یا زیتون پرورده و… ارائه می‌شوند، فاقد خاصیت ویژه و طبیعی میوه زیتون بوده و توصیه می‌شود مردم از زیتون هسته‌دار و بدون شکستگی استفاده کنند.

سیداحمد بلندنظر با اشاره به آنتی‌اکسیدان‌ها به‌عنوان ماده مؤثر موجود در این میوه، خاطرنشان کرد: زمانی که گوشت زیتون برش می‌خورد بخش اعظمی از آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه به‌صورت روغن از آن خارج شده و با گذشت زمان عملا تنها تفاله‌ای از این میوه مفید باقی می‌ماند که فاقد خاصیت‌های طبیعی زیتون است.

وی ادامه داد: علاوه بر این محصولی که به‌عنوان زیتون پرورده ارائه می‌شود در اغلب موارد با افزودنی‌های تقلبی و غیربهداشتی و از تاریخ مصرف گذشته وارد بازار شده و مدت اضافه‌تری بدون هیچ‌گونه حفاظ و پوشش بهداشتی در فروشگاه‌ها و در معرض آفتاب و گردوغبار قرار داده می‌شود که در نهایت نه‌تنها هیچ‌گونه خاصیت غذایی مفید ندارد، بلکه غیربهداشتی نیز هست.

دبیر شورای ملی زیتون تصریح کرد: زیتون سیاه موجود در بازار ایران در اغلب موارد اصل نبوده و همان زیتون سبز رنگ است که با مواد شیمیایی مضر نظیر سولفات آهن و سایر ترکیبات آهن‌دار به رنگ سیاه درآمده‌اند.

بلندنظر یادآور شد: بهترین نوع زیتون، زیتون فاقد شکستگی و به رنگ طبیعی است که حاوی تمام خواص طبیعی میوه است.

وی تأکید کرد: طبق آمارهای جهانی منتشر شده کشورهای حوزه مدیترانه که سرانه مصرف زیتون و روغن زیتون بالاتری نسبت به سایر مردم جهان دارند از تندرستی و طول عمر بیشتری برخوردارند و در حالی که سرانه مصرف زیتون در برخی از این کشورها نظیر اسپانیا به ۲۴ کیلوگرم در سال هم می‌رسد، این رقم در کشور ما تنها ۱۶۰ گرم است.

بلندنظر به لزوم فرهنگ‌سازی پیرامون تغذیه صحیح تأکید کرد و اظهار داشت: پایین بودن سرانه مصرف زیتون در کشورمان را بیشتر ناشی از فقر فرهنگی مردم می‌دانم وگرنه چطور عده زیادی از هموطنان روزانه پول زیادی بابت تهیه مواد مضری نظیر سیگار می‌پردازند، اما حاضر نیستند همین مبلغ را برای تندرستی‌شان هزینه کنند؟!

وی در پایان به زیتون به‌عنوان میوه‌ای قرآنی اشاره کرد و گفت: در قرآن کریم نیز سوره‌ای مستقل برای این میوه نازل شده است و خداوند صریحاً به آن قسم خورده است که این موضوع نشانگر اهمیت خاص و ویژگی‌های ممتاز زیتون است.

گفتنی است زیتون سرشار از ترکیبات پلی‌فنور بوده و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن با رادیکال‌های آزاد تولید شده در بدن مقابله کرده و مانع بروز بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود./

 

خبرنگار: مریم شکرانی

N-910722-03

تشکل ها

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.