ساخت و ساز غیرمجاز در یکی از شاهکارهای محیط زیستی

به گزارش خبرنگار مهر، محدوده رودبارکی در منطقه حفاظت شده پرور استان سمنان به لحاظ قرار گرفتن در میان دو اکوسیستم مناطق بیابانی جنوب استان سمنان و مناطق جنگلی استان مازندران و متأثر شدن از این دو اکوسیستم دارای سیمای جذاب طبیعی و جلوه های زیبایی از شاهکارهای خلقت است.

منطقه جنگل رودبارک اگر به لحاظ طبیعی یکی از بکرترین مناطق استان سمنان است، از نظر سازمان میراث فرهنگی یک منطقه نمونه گردشگری است.

از سوی دیگر یک سرمایه گذار در زمین شخصی خود که اتفاقا در محدوده حفاظت شده رودبارک قرار دارد و طبق قوانین مناطق حفاظت شده محیط زیستی می بایست تنها کاربری کشاورزی داشته باشد، اقدام به ساخت و ساز کرده است و قصد دارد از مهمانان یک جشنواره گردشگری که آخر همین هفته برگزار می شود در این کمپهای اقامتی پذیرایی کند اما این ساخت و ساز در زمین ۵ هکتاری سیمای طبیعی این زون محیط زیستی را به هم زده است.

در این باره حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان به خبرنگار مهر گفت: از سال ۸۸ این سرمایه گذار  در زمین شخصی خود که در منطقه حفاظت شده قرار دارد اقدام به ساخت و ساز کرده است و تغییر کاربری آن خلاف مقررات است بنابراین طرح شکایت کرده ایم و حکم تجدید نظر نیز مبنی بر توقف این ساخت و سازها از طرف مراجع قضایی داده شده است.

با وجود اینکه مدیرکل محیط زیست استان سمنان ساخت و ساز در این محدوده را با حکم قضایی متوقف شده می داند، اما برخی از دوستداران محیط زیست از ادامه فعالیت سرمایه گذار خبر دادند و عنوان کردند که او برای برگزاری جشنواره گردشگری آخر هفته، تلاش دارد فضاهای ایجاد شده در محوطه را تکمیل کند.

اما در مورد اینکه وی چگونه از سازمان میراث فرهنگی مجوز برگزاری جشنواره گردشگری آن هم در محدوده منطقه حفاظت شده را گرفته است، محمدتقی اعرابی، مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان سمنان به خبرنگار مهر می گوید: مگر می شود بدون هماهنگی اداره محیط زیست و منابع طبیعی در محدوده ای از منطقه حفاظت شده ساخت و ساز  کرد و آن محدوده را تغییر کاربردی داد؟

وی گفت: سرمایه گذار براساس مجوز شورای برنامه ریزی استان سمنان جشنواره گردشگری را برای دومین بار با موضوع طبیعت گردی برگزار می کند پس معاونت برنامه ریزی نیز با هماهنگی اداره منابع طبیعی و محیط زیست توانسته این مجوز را ارائه کند.

وی با بیان اینکه در این محدوده، سکوهای سیمانی برای ایجاد چادرهای اقامتی و استفاده از فضای طبیعی ساخته شده است تصریح کرد: سیاست سازمان میراث فرهنگی بر این نیست که به هر قیمتی جشنواره گردشگری برگزار کند چرا که اگر جنگل نباشد طبیعت گردی و گردشگری مفهومی ندارد.

در هرصورت جدا از اینکه ساخت و سازغیرمجاز در محدوده منطقه پرور با مجوز اداره محیط زیست انجام شده باشد یا بدون مجوز این اداره ، آنچه که در نظر دوستداران محیط زیست اهمیت دارد تلاش برای بکر ماندن این منطقه است. از سوی دیگر اگر قرار باشد که این ساخت و ساز همچنان ادامه یابد و مهمانان جشنواره گردشگری در این کمپها اقامت کنند، باید به دنبال  دلایل این اقدام غیرمجاز در جای دیگری بود!


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ