سازمان مردم نهاد ایرانی برنده جایزه روبان قرمز سازمان ملل شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل، جایزه روبان قرمز مهمترین جایزه در سطح جهان در زمینه فعالیت های جامعه محور شاخص و مبتکرانه در پاسخ به همه گیری ایدز است. جایزه روبان قرمز سال ۲۰۱۲ به ده سازمان مردم نهاد از کشورهای مختلف که عملکرد منحصر به فرد و الهام بخشی برای پیشگیری و کنترل اچ آی وی داشته اند، در جلسه ویژه­ای از نوزدهمین کنفرانس بین المللی ایدز در واشنگتن اهدا شد.

سازمان های برنده در این سال از کشورهای ایران، اوگاندا، روسیه، سری لانکا، کنیا، مصر، مکزیک، میانمار، هاییتی و هند هستند. بیش از ۱۴۰۰ سازمان از بیش از ۱۲۰ کشور خود را نامزد دریافت این جایزه کرده بودند. میزبانی دبیرخانه جایزه روبان قرمز بر عهده برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS) و مشارکت سایر کارگزاری های سازمان ملل، کنفرانس ایدز ۲۰۱۲، شبکه جهانی افرادی که با اچ­آی­وی زندگی می کنند، شبکه جهانی زنانی که با اچ­آی­وی زندگی می کنند و شورای بین المللی سازمان های خدمات رسان در حوزه ایدز است. برندگان توسط کمیته تخصصی متشکل از نمایندگان جامعه مدنی انتخاب شدند. هر یک از سازمان های برنده جایزه ای معادل ۱۰ هزار دلار همراه با تقدیرنامه و دعوت به شرکت در کنفرانس ایدز ۲۰۱۲ در واشنگتن دریافت می کنند.

“جمعیت افرای سبز” در استان کرمانشاه به افرادی که با اچ ای وی زندگی می کنند (به خصوص در میان جوانان مصرف کننده تزریقی مواد) خدمات لازم را ارائه می کند. این جمعیت آگاهی در مورد اچ آی وی خصوصاً میان جوانان را از طریق ارائه خدمات آموزشی ارتقا بخشیده، از افرادی که با اچ آوی زندگی می کنند و خانواده هایشان نیز حمایت می کند.

“جمعیت افرای سبز” چندین سال است که با برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در چارچوب تفاهم نامه­ای سه جانبه میان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز و برنامه توسعه ملل متحد و با پشتیبانی صندوق جهانی مبارزه با ایدز سل و مالاریا به منظور راه اندازی باشگاه مثبت کرمانشاه و ارائه خدمات روانی اجتماعی به افرادی که با اچ آی وی زندگی می­کنند و خانواده هایشان، همکاری می نماید. این جمعیت همچنین در برنامه­های دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در زمینه “کاهش آسیب” مشارکت نموده است.

این جمعیت موفق شده با ایجاد همکاری سازنده بین نهاد های مختلف دولتی و غیر دولتی مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر ، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، استانداری، نیروی انتظامی، روحانیون، جوانان و همچنین جمعیت های آسیب پذیر و افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند، پوشش برنامه های کاهش آسیب در سطح استان را حفظ و برنامه های پیشگیری، مراقبتی و حمایتی در زمینه اچ آی وی را ارتقاء دهد.

مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز آقای میشل سیدیبه گفته است: “برندگان جایزه روبان قرمز ۲۰۱۲ با حداقل امکانات بزگترین کارها را انجام داده­اند. آنها در سطح جامعه و در  شرایطی سخت تلاش می کنند تا گروه های آسیب پذیر و افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند به اطلاعات، خدمات و فرصت های مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند.”

 سیدیبه می افزاید: “پاسخ به ایدز از سطح جوامع آغاز شد و این انرژی، نوآوری و راهبری جوامع است که ما را در مسیر به پایان رساندن  همه گیری ایدز قرار داده است.”


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ