سازمان ملل درخصوص عملیات‌های نظامی پهپادهای آمریکایی تحقیق می‌کند

RT-2.jpg

در حالی که کاخ سفید از حملات هواپیما‌های بدون سرنشین خود در دیگر کشور حمایت می‌کند، سازمان ملل اعلام کرد، به دلیل افزایش شمار تلفات غیر نظامیان در حملات پهپادهای آمریکایی، تحقیقاتی را در این زمینه آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، بن امرسون، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه مبارزه با تروریسم در جمع مدرسان و دانشجویان حقوق دانشگاه هاروارد گفت: سازمان ملل در سال آینده میلادی تحقیقاتی را در رابطه با کشتارهای غیرقانونی دولت آمریکا با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آغاز خواهد کرد.

بن امرسون پیش‌تر نیز در دانشگاه کمبریج گفته بود که یکی از واحدهای تحقیقاتی سازمان ملل تحقیقاتی را بر پایه اساسنامه‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل در رابطه با حملات سایبری انجام خواهد داد.

امرسون اعلام کرد که خود او و کریستوف هینز، گزارشگر ویژه سازمان ملل رهبری این تحقیقات را بر عهده خواهند گرفت.

سازمان ملل پیش‌تر خواستار انجام تحقیقاتی در خصوص تداوم حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا شده بود و از دولت این کشور خواست تا تمامی پروند‌های مربوط به استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای کشتار‌های هدفمند را به این سازمان ارائه کند تا میزان تطابق این پروندها با قوانین بین‌المللی حقوق بشر مشخص شود.

امرسون در ادامه گفت: اگر دولت‌های استفاده کننده از پهپادهای نظامی تمایلی برای ایجاد مکانیسم‌های کنترلی موثر در خصوص هواپیماهای بدون سرنشین از خود نشان ندهند، سازمان ملل مجبور می‌شود تا در این خصوص وارد عمل شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا علاوه بر انجام تحقیقات در رابطه با حملات هواپیماهای بدون سرنشین، تحقیقاتی نیز در رابطه با سایر روش‌های ترور هدفمند و عملیات ضد تروریسم که در آن غیر‌نظامیان نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند، انجام شود.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ