سالی راید، فضانورد برجسته امریکایی درگذشت

به گزارش ناسا، سالی راید در ۲۶ می ۱۹۵۱ / ۵ اردیبهشت ۱۳۳۰ در لس‌آنجلس کالیفرنیا متولد شد؛ در ۲۶ سالگی و پس از کسب دکترای فیزیک از دانشگاه استنفورد به ناسا پیوست. او در ماموریت‌های دوم و سوم شاتل در بخش ارتباطات زمینی با شاتل فعال بود و در پروژه ساخت بازوی روباتیک شاتل شرکت داشت. در ۱۸ ژوئن ۱۹۸۳/۲۸ خردااد ۱۳۶۲، او در هفتمین ماموریت شاتل‌های فضایی سوار بر شاتل فضایی چلنجر به فضا رفت و نخستین فضانورد زن آمریکایی لقب گرفت. سفر دوم راید به فضا در سال ۱۹۸۴/۱۳۶۳ و سوار بر شاتل چلنجر انجام گرفت و او در مجموعه ۳۴۳ ساعت را در مدار زمین سپری کرد.
پس از فاجعه انفجار شاتل چلنجر، او از سوی دونالد ریگان به عضویت کمیسیون تحقیق حادثه انتخاب شد. تجربیات او در این کمیته باعث شد به عضویت کمیته تحقیق فاجعه انفجار شاتل کلمبیا نیز انتخاب شود.
راید جزو شناخته‌شده ترین مروجان علم در سطح جهان به شمار می‌آید. علاوه بر کتاب‌ها و مقالات متعدد، او پروژه‌ای به نام EarthKAM را راه‌اندازی کرد که در آن، یک دستگاه دوربین عکاسی روی شاتل نصب می‌شد و دانش‌آموزان مدارس در سراسر جهان می‌توانستند در لحظه از منطقه مورد نظر خود عکس‌برداری کرده و به مطالعه ویژگی‌های زمین‌شناختی آن منطقه بپردازند. این پروژه با نصب دوربین عکاسی بر ایستگاه فضایی بین‌المللی وارد مرحله‌ای تازه‌ای شد.
در فیلم ناسا که از اینجا قابل دانلود است، شما می‌توانید خاطرات سالی راید را از دو سفرش به مدار زمین، تاثیر فناوری فضایی بر زندگی انسان و راهکارهای نجاب زمین بشنوید. این فیلم در قالب mp4 و حجم ۳۸ مگابایت است.
۵۳۵۳

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. مهرداد گفت:

    سالی راید اولین زن امریکایی بود که به فضا سفر کرد و واقعا برای جوامع بشری سفر کرد و برای جوامع بشری خدمت های فراوانی کرده روحش ساد و من از او تشکر می کنم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ