سبزیها خطر سرطان دهان را کاهش می‌دهند

ممتاز نیوز: محققان در تحقیقات خود دریافتند که مصرف سبزیها خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می‌دهند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از خبرگزاری خاورمیانه، این تحقیقات حاکی است: می‌توان خطر ابتلا به سرطان دهان را با مصرف سبزیها به ویژه خانواده کلم شامل کلم بروکلی، کلم، گل کلم وتربچه به میزان دستکم یک بار در هفته، کاهش داد.

موسسه سلامت دندانها در انگلیس گفت: این تحقیقات وجود رابطه بین سوء تغذیه و سرطان دهان را تایید می‌کند بدین معنی که عدم پیروی از یک رژیم غذایی سالم عامل خطرساز اساسی برای ابتلا به این بیماری است.

محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند: افرادی که این سبزیها را دست کم یکبار در هفته مصرف می‌کنند، با کاهش احتمال ابتلا به سرطان دهان به میزان نزدیک به ۱۷ درصد در مقایسه با کسانی که اصلاً این سبزیها را مصرف نمی‌کنند، رو به رو هستند.

این تحقیقات نشان داد: این سبزیها تاثیر مثبتی همچنین بر برخی از انواع سرطان‌های دیگر می‌گذارد به گونه‌ای که ثابت شد مصرف این سبزیها به میزان یکبار در هفته خطر ابتلا به سرطان کلیه را نزدیک به ۳۲ درصد، سرطان مری را ۲۸ درصد و سرطان روده بزرگ و سینه را ۱۷ درصد کاهش می دهد.

تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۰۷ میلادی در نشریه بین‌المللی سرطان نیز نشان داده بود که سبزیهای خانواده کلم خطر ابتلا به سرطان مثانه را کاهش می دهد.

نایجل کارتر، مدیرعامل موسسه سلامت دندان انگلیس ابراز امیدواری کرد که مردم چگونگی تاثیر رژیم غذایی ناسالم بر سلامت افراد به ویژه در زمینه سرطان دهان را درک کنند.

وی افزود: نزدیک به یک سوم موارد ابتلا به سرطان دهان با رژیم غذایی ناسالم در ارتباط است لذا این موسسه به دنبال کردن رژیم غذایی سالم حاوی مقادیر زیادی میوه و سبزیها سفارش می‌کند.

کارتر خاطرنشان کرد: دلایلی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد اومگا ۳ میوه ها، تخم مرغ و مواد غذایی سرشار از فیبر مثل برنج، آجیل و حبوبات خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می‌دهد.

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ