سرانه مطالعه در کشور حدود ۷۹ دقیقه است

نماینده انجمن خیرین کتابخانه ساز گفت: سرانه مطالعه کتاب، نشریات و ادعیه در کشور تنها ۷۹ دقیقه است که رقم بسیار پایینی است.

به گزارش پورتال دانشگاهی کشور و به نقل از  ایرنا، ˈمسلم میرزاپورˈ روز دوشنبه در نخستین جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز لرستان افزود: این میزان شامل ۱۸ دقیقه سرانه مطالعه کتاب، ۳۸ دقیقه مطالعه نشریات و مطبوعات و ۲۰ دقیقه نیز مربوط به تلاوت قرآن و خواندن ادعیه است.

وی با اشاره به اینکه این سرانه زیبنده ایران اسلامی نیست، تصریح کرد: یکی از راهکارهای موثر برای افزایش سرانه مطالعه در کشور توسعه کتابخانه ها و مکان های فرهنگی مناسب برای مطالعه است.

وی اظهار داشت: در صورتی که دولت شرایط و بستر مناسب برای مشارکت مردم و افراد خیر در این عرصه را فراهم کند، ظرفیت بسیار بالایی در حوزه کتاب و کتابخوانی فراهم می شود.

میرزاپور افزود: در همین ارتباط سرانه فضای کتابخانه ای کشور نیز دو متر مربع است که در سند چشم انداز، این رقم در سال ۱۴۰۴ می باید به هشت متر مربع افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه سرانه فضای کتابخانه ای کشور در برنامه پنجم توسعه نیز باید به چهار متر مربع برسد، افزود: تحقق این مهم نیازمند مشارکت جدی همگان در امر ساخت کتابخانه است.

وی با بیان اینکه امروز جوانان ایران اسلامی به ویژه در مناطق روستایی با کمبود شدید فضای کتابخانه ای مواجه هستند، افزود: خیرین می توانند با مشارکت فعال در این این زمینه، نقش موثری در رفع این کمبودها داشته باشند.

میرزاپور تصریح کرد: مردم باید حماسه ای ماندگار در حوزه ساخت و توسعه فضاهای فرهنگی و کتابخانه ها خلق کنند تا این بخش نیز همانند مدرسه سازی دچار تحولی اساسی شود.

سرانه مطالعه

 

 

۷۹ دقیقه


پورتال اخبار دانشگاهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ