سررسید آخرین قسط توافق ژنو

گردآوری توسط گروه سیاسی ممتاز نیوز

ایران > سیاست‌خارجی – ممتازنیوز:
قسط ششم و آخرین قسط از دور دوم توافق ژنو امروز یکشنبه دوم آذرماه (۲۳ نوامبر ۲۰۲۲) با مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار سررسید شد.

به گزارش ایرنا، سررسید شدن قسط ششم توافق ژنو در حالی امروز سررسید شد که هنوز خبری از دریافت قسط پنجم منتشر نشده است.

البته با واریز چهارمین قسط از دور دوم آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران، در مجموع طی دو مرحله ۶٫۱ میلیارد دلار به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

چهارمین قسط از درآمدهای نفتی بلوکه شده در حالی در حساب بانک مرکزی واریز شد که از دهم مردادماه سال جاری همزمان با دور دوم آزادسازی ۲٫۸ میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های مسدود شده کشورمان تاکنون ۱٫۹ میلیارد دلار طی چهار مرحله دریافت شده است.

اما قسط پنجم به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار نیز که ۱۲ آبان ماه سررسید شده بود، هنوز به حساب بانک مرکزی واریز نشده است. در عین حال قسط ششم هم به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار امروز سررسید شد که در مجموع ۹۰۰ میلیون دلار دیگر از منابع توافق شده ۲٫۸ میلیارد دلاری را دربر می گیرد.

این درحالی است که طبق توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ در دور اول هم ۴٫۲ میلیارد دلار طی هشت مرحله در اختیار بانک مرکزی کشورمان قرار گرفت.

زمانبندی آزادسازی دارایی های بلوکه شده طبق توافق ژنو

با مجموع ۴٫۲ میلیارد دلار دریافت شده در مرحله اول در پایان دریافت اقساط مرحله دوم هفت میلیارد دلار در اختیار کشورمان قرار خواهد گرفت.

اما در پی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ قرار بر این شد تا در مرحله اول ۴٫۲ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران آزاد و در هشت قسط به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار در اول فوریه، ۴۵۰ میلیون دلار اول مارس، ۵۵۰ میلیون دلار ۷ مارس، ۵۵۰ میلیون دلار ۱۰ آوریل، ۴۵۰ میلیون دلار ۱۵ آوریل، ۵۵۰ میلیون دلار ۱۴ می، ۵۵۰ میلیون دلار ۱۷ ژوئن و ۵۵۰ میلیون دلار در ۲۰ ژوییه آزاد شود که در پایان این زمانبندی منابع مورد نظر آزاد و در ادامه واریز شد.

همچنین طبق توافق انجام شده، زمانبندی آزادسازی ۲٫۸ میلیارد دلار در دور دوم نیز به این ترتیب است که قسط اول به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار در روز دهم مرداد (اول اوت۲۰۲۲)، قسط دوم ۵۰۰ میلیون دلار در روز سوم شهریور (۲۵ اوت ۲۰۲۲)، قسط سوم ۴۰۰ میلیون دلار در روز ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر ۲۰۲۲)، قسط چهارم ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر ۲۰۲۲)، قسط پنجم ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۱۲ آبان (۳ نوامبر ۲۰۲۲) و قسط ششم ۴۰۰ میلیون دلار در روز دوم آذر (۲۳ نوامبر ۲۰۲۲) آزاد و دراختیار بانک مرکزی قرار می گیرد.

– .

RSS
منبع: همشهری
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ