سرقت هر ۲۷ ثانیه یک خودرو در امریکا

عصر خودرو : بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر ۲۷ ثانیه یک خودرو در آمریکا به سرقت می‌رود، آمار سرقت در چند کشور صنعتی و توسعه یافته نیز حکایت از وضعیت نامناسبی دارد.

ین آمارها نباید بهانه‌ای برای خودروسازان وطنی برای توجیه محصولات نامرغوبشان باشد، بلکه اغلب خودروهای خارجی مجهز به آخرین سیستم‌های امنیتی و ضد سرقت هستند و آنچه موجب بروز سرقت در این کشورها می‌شود، بی‌توجهی رانندگان به رعایت موارد ایمنی و امنیتی مانند جا گذاشتن سوئیچ در خودرو و … است. با این حال نگاهی به آمار سرقت خودرو در ۱۰ کشور نشان می‌دهد، دزدیدن خودرو چالش بزرگی برای پلیس، شرکت‌های بیمه، خودروسازان و مردم این کشورهاست.

طبق آمارها هر ۲۷ ثانیه یک خودرو در آمریکا به سرقت می‌رود و بالاترین نرخ سرقت خودرو مربوط به ایالت کالیفرنیا است. البته به گفته پلیس آمریکا ۹۵ درصد خودروهای سرقتی فاقد تجهیزات ضدسرقت هستند. در سال ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۷۳۷ هزار دستگاه خودرو در این کشور سرقت شده است.

طبق اعلام پلیس امریکا ۶۶ درصد خودروهای سرقتی در ساعات شب دزدیده شده‌اند و ۶۰ درصد از خودروهای سرقتی بدون این که قفل شده باشند به راحتی توسط سارقان دزدیده شده‌اند.

در بریتانیا نیز روزانه یک‌هزار دستگاه خودرو به سرقت می‌رود. البته برخلاف ایران در سایر کشورها به راحتی می‌توان از عملکرد خودروسازان انتقاد کرد و حتی نام ۱۰ خودروی مورد علاقه سارقان در رسانه‌ها منتشر می‌شود که یکی از آنها تویوتا کمری است.

در کشور انگلستان «ون» تولیدی شرکت فورد بیشترین آمار سرقت را به خود اختصاص داده و سارقان به راحتی می‌توانند این خودرو را به سرقت ببرند. البته از هر ۵ خودروی سرقتی در انگلستان تنها یکی از آنها کشف می‌شود.

در کشور فرانسه سرقت موتورسیکلت بیشتر از خودرو روی می‌دهد اما خودروی «رنو توئینگو» بیشترین آمار سرقت را در سایر خودروها داراست.

در ایتالیا پلیس این کشور برای مقابله با سارقان خودروهای لوکس و گران‌قیمت واحد خاصی را تشکیل داده است تا بتواند با سارقان مقابله کند.

در کانادا روزانه بیش از ۲۵۴ دستگاه خودرو سرقت می‌شود و در ایالت کبک این کشور به طور متوسط هر ۲۱ دقیقه یک خودرو به سرقت می‌رود. از سوی دیگر در حالی که در کشورمان ۹۰ درصد خودروهای سرقتی، توسط پلیس شناسایی و کشف می‌شود اما در مکزیک تنها یک خودرو از سه خودرو مسروقه کشف می‌شود.

در استرالیا طبق برآوردهای انجام شده سرقت خودور موجب زیان ۶۱۰ میلیون دلاری این کشور می‌شود و هر ۶ دقیقه یک خودور در استرالیا به سرقت می‌رود.

کشور اسپانیا، به عنوان دروازه خودروهای سرقت شده به آفریقا شناخته می‌شود و منطقه کوستادل سول، ۴۰ درصد سرقت خودروی اروپا را به خود اختصاص داده است، طبق آمارها هر ۳۰ دقیقه یک خودرو در اسپانیا دزدیده می‌شود.

هر ۵ دقیقه یک خودرو در آفریقای‌جنوبی به سرقت می‌رود و در برخی مناطق این کشور سارقان از شگردهای عجیبی برای سرقت استفاده می‌کنند.

در آلمان طی سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۳۵ هزار خودرو به سرقت رفته و دزدان دو بار موفق به سرقت خودروی زرهی وزیر بهداشت این کشور شده‌اند.

کلید پیشگیری از سرقت خودرو اول از همه در دست خودروسازان و تولیدکنندگان آنهاست و پس از آن شهروندان نیز باید رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ضدسرقت را مد نظر قرار دهند. به نظر می‌رسد زمان آن رسدیه است که تولیدکنندگان خودرو در سال حمایت از تولید ملی ضمن ارتقای کیفیت محصولات خود موضوع تجهیزات ضد سرقت آن را نیز در دستورکار جدی خود قرار دهند چرا که در غیر این صورت تلاش پلیس در این عرصه راه به جایی نمی‌برد.


منبع:عصرخودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ