«سرکه»، دوست یا دشمن سلامتی؟

فروردین  ۱۴۰۲
ممتاز نیوز : مصرف مقدار کمی سرکه یعنی ۱۰ گرم به همراه غذای شیرین، میزان گلیسمی یا همان قند خون را کاهش می‌دهد و همچنین مصرف مقدار کمی از این اسید می‌تواند سبب کاهش فشارخون شده و از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری کند اما باید در مصرف آن دقت کرد زیرا که خطرات جانبی نیز دارد.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ؛ اول از همه باید بدانید که سرکه سبب کاهش قند خون می‌شود. مصرف مقدار کمی سرکه یعنی ۱۰ گرم به همراه غذای شیرین، قند خون را کاهش می‌دهد.به نظر می‌رسد که اسید استیک موجود در سرکه چنین خاصیتی دارد. برای همین اشخاص دیابتی که می‌خواهند یک غذای سرشار از نشاسته میل کنند باید در کنارش سالادشان را با سرکه بخورند تا قند خونشان کنترل شود.به عقیده‌ی بعضی از محققان، سرکه می‌تواند سبب کاهش فشارخون شده و از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری کند(البته بررسی‌ها برای اظهارنظر قطعی در این خصوص همچنان ادامه دارد).

سرکه برای مقابله با سرطان، مفید یا بی تأثیر؟
درست است که بیش‌ترین خواص سرکه مدیون اسید استیک آن است اما خواص آن به همین جا هم ختم نمی‌شود. سرکه حاوی آنتی‌اکسیدان‌های پُلی‌فنولی نیز می‌باشد که می‌توانند با سرطان مقابله کنند. با این حال مطالعات بیشتر در خصوص خواص پیشگیرانه‌ی سرکه همچنان ادامه دارد. اما پیشنهاد می‌کنیم خودتان را از خواص سرکه محروم نکنید.

مشکلاتی که سرکه به بار می‌آورد
درست است که سرکه خواص بسیاری دارد اما با این حال در بعضی موارد می‌تواند آسیب‌رسان هم باشد.اول اینکه سرکه سرشار از سولفیت‌ها می‌باشد. این ترکیبات به خودی خود خطرناک نیستند اما آلرژی‌زا می‌باشند.دومین آسیب سرکه خاصیت اسیدی آن است که می‌تواند به دستگاه گوارش آسیب برساند. برای همین هم پیشنهاد می‌کنیم اشخاصی که از سوزش معده رنج می‌برند سرکه مصرف نکنند.از این قبل اسید به مینای دندان‌ها نیز آسیب می‌رساند. برای همین پیشنهاد می‌شود بعد از مصرف سرکه دندان‌هایتان را مسواک بزنید و یا اینکه دهانتان را آب بکشید.

تکلیف سرکه بالزامیک چیست؟
سرکه بالزامیک با آن طعم ترش و رنگ تیره‌اش صفای خاصی به سالاد می‌بخشد. اما متأسفانه رنگی که به آن افزوده می‌شود جزو رنگ دهنده‌های سرطان‌زا محسوب می‌شود. البته جای نگرانی نیست. مصرف متعادل سرکه بالزامیک خطری در پی ندارد. مشکل زمانی پیش می‌آید که در مصرف آن بسیاره‌روی کنید. یادتان باشد که این سرکه حاوی قند بیشتری از انواع دیگر سرکه‌ها است. برای همین هم نباید در مصرف آن بسیاره‌روی کرد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *