سریال تکراری اختلال در شبکه شتاب و شاپرک

۲۸م اسفند ،

در حالی که مسئولان بانک مرکزی از پرداخت مناسب پول به خودپردازها و بروزرسانی شبکه و افزایش ظرفیت آن خبر داده بودند، امروز شبکه شتاب، شاپرک و اینترنت‌بانک با اختلال مواجه شده و بر ازدحام روزهای پایان سال در شعب بانک‌ها افزوده است.

به گزارش فارس امروز با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات خودپرداز و اینترنت بانک بعضی بانک‌های کشور دچار اختلال شده‌اند و همین مساله سبب هجوم بسیاری از متقاضیان پول نقد به شعب و ازدحام فراوان در آنها شده است.

بر این اساس از امروز صبح و و در بعضی مقاطع زمانی در روز قبل امکان استفاده از اینترنت بانک‌ برای واریز و پرداخت وجود نداشت. گفته می‌شود سبب اصلی بروز این مساله ورود بسیار کاربران و سنگین شدن پایگاه اینترنتی بانک‌ها است.

در شبکه شاپرک هم مشکلاتی به وجود آمده به طوری که حجم تراکنش‌های ناموفق در این سیستم افزایش یافته و در پایانه‌های فروشگاهی اختلال‌هایی به وجود آمده است، به طوری که برای بعضی دارندگان پایانه‌های فروشگاهی مبالغ پرداختی مشتریان سه روز بعد به حساب‌ واریز شده است. همچنین حجم تراکنش‌های ناموفق در این شبکه که تا مدتی پیش به کمتر از ۱٫۵ درصد رسیده بود تا حدودی افزایش یافته است.

نکته قابل توجه در روز جاری، ازدحام شدید مشتریان در شعب بانک‌ها بود. امروز اغلب شعب شلوغ بود به گونه‌ای که برای انجام کار بانکی بیش از ۵۰ نفر و در بعضی مواقع تا ۱۰۰ نفر در نوبت قرار دارند. 

همچنین بسیاری از خودپردازها با کمبود پول نقد مواجه شده و پاسخگوی مشتریان نیستند.این در حالی است که بانک مرکزی برای پوشش کامل تقاضای پول نقد در خودپردازها به مردم اطمینان داده بود.

مطمئنا تنها سبب این ازدحام در بانک‌ها مشکلات شبکه شتاب و اینترنت بانک نبوده بلکه افزایش تقاضای پول در روزهای پایانی سال و نیاز بیش از سقف ۲۰۰ هزار تومانی پرداختی توسط خودپردازها سبب افزایش مراجعه به شعب بانک‌ها شده است.

لازم به ذکر است حدود ۱٫۵ ماه پیش بانک مرکزی در اقدام فوری شبکه شاپرک و سیستم خودپردازها را ‌بروز رسانی کرد و مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی تاکید کرد: با این بروز رسانی ظرفیت شبکه افزایش یافته و مشکلات اختلال در روزهای پایانی سال به وجود نخواهد آمد، اما در روزهای اخیر مشتریان بارها شاهد قطعی و اختلال در شبکه شاپرک و شتاب بودند.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *