سریعترین ابر رایانه جهان خاموش شد

۸فروردین ۱۳،

 

ابررایانه ۱۲۱ میلیون دلاری واقع در مرکز تحقیقات هسته ای در شمال نیومکزیکو بعد از جایگزینی با نسل تازهی از ابررایانه ها در همین مرکز خاموش گردید.
 
به گزارش خبرآنلاین به نقل از گیزمودو سببی خاموشی ابررایانه قدیمی، ساخت و راه اندازی ابررایانه تازه در همین مرکز که سریعتر، کم هزینه تر و کوچکتر است، اعلام شده است.
مصرف انرژی ابررایانه تازه بسیار کمتر از ابررایانه ای است که یکشنبه خاموش شد. مسوولان در لابراتوار هسته ای لس آلاموس می گویند روآدرانر هنوز جزو ۲۵ ابررایانه سریع جهان است. گری گریدر که در لابراتوار کار می کند در این باره می گوید: روآدرانر که مبتنی بر سیستم عامل ناول است، در سال ۲۰۰۸ اولین ابررایانه ای بود که با پردازش یک کادریلیون (عدد یک با ۱۵ صفر به توان دو) محاسبه در ثانیه رکورد محاسبات ریاضی را شکست.
لس آلاموس همراه با آی بی ام روآدرانر را ساختند. ۲۷۸ رک مجهز به سیستم خنک کننده با دو نوع پردازنده متصل به هم با ۵۵ مایل سیم از نوع فیبر نوری بهم متصل شده بودند. دهها کامیون رک ها را از نیویورک به نیومکزیکو منتقل کردند.
ابررایانه در طول ۵ سال فعالیت، ویروسها را شبیه سازی کرده و با مدل سازی از عالم، به تحقیقات دانشمندان در این زمینه کمک فراوانی کرد. همچنین به بهینه سازی فناوری لیزر و بهینه سازی تسلیحات اتمی برائ امریکایی ها کمک فراوانی کرد.
همچنین محاسبات مربوط به بعضی آزمایشات سری، برائ بهینه سازی تسلیحات نسل تازه امریکا بوسیله این ابررایانه انجام شده است.
مرکز لس آلاموس بعنوان پیشگام، چندین دهه به توسعه سیستم عامل ناول کمک کرد. در سال ۱۹۷۶ به توسعه Cray-1 کمک فراوانی کرد. در سال ۱۹۹۳ با توسعه ماشین فکر CM-5 عنوان سریعترین ابررایانه جهان را از آن خود کرد.
در حال حاضر لس آلاموس و لابراتوار ملی ساندیا  ابررایانه ای بنام Cielo دارند که از ان استفاده می کنند.این ابررایانه که سریعتر از روآدرانر است، با هزینه ۵۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۰ ستاپ شده است و اکنون به طور کامل جایگزین روآدرانر می گردد.
ماه آینده متخصصان این مرکز سعی خواهند کرد تکنیکهای فشرده سازی حافظه را قبل از نابودی کامل ابررایانه انجام دهند. فناوریهای بکار رفته در این مرکز قطعا در ساخت و توسعه ابررایانه های آینده استفاده خواهد شد.
گفته می گردد در طول ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، قدرت محاسباتی ابررایانه های جهان به یک کانتیلیون (۱با ۱۸ صفر به توان دو) در ثانیه خواهد رسید.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ