سعیدلو به آنکارا رفت

وی در فرودگاه آنکارا مورد استقبال مسوولین وزارت توسعه و امور خارجه ترکیه و ‘بهمن حسین پور’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا قرار گرفت.

‘علی سعیدلو’ معاون اموربین الملل و رییس ایرانی کار گروه مشترک پیگیری روابط ایران و ترکیه برای تسلیم پیام ‘محمود احمدی نژاد’ رییس جمهوری کشورمان به ‘عبدالله گل’ رییس جمهوری ترکیه وگفت وگو با مقام های بلندپایه این کشور چهارشنبه شب وارد آنکارا شد.

به گزارش ایرنا، وی در فرودگاه آنکارا مورد استقبال مسوولین وزارت توسعه و امور خارجه ترکیه و ‘بهمن حسین پور’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا قرار گرفت.

دیدارهای رسمی سعید لو با مقام های ترکیه در روزهای پنجشنبه و جمعه انجام خواهد شد.

وی در مدت اقامت خود در آنکارا علاوه بر عبدالله گل، انتظار می رود با ‘رجب طیب اردوغان’ نخست وزیر ترکیه و ‘جودت یلماز’ وزیر توسعه، رییس طرف ترک کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه و رییس طرف ترک کار گروه مشترک پیگیری روابط اقتصادی دو کشور، دیدار و گفت وگو کند.

سعیدلو در دیدار با عبدالله گل، پیام احمدی نژاد رییس جمهوری و رییس دوره ای جنبش عدم تعهد را برای دعوت از رییس جمهوری ترکیه جهت شرکت در شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد (نم) در شهریور ماه آینده، تقدیم وی خواهد کرد.

جمهوری اسلامی به مدت سه سال عهده‌دار ریاست جنبش عدم تعهد است.

جنبش عدم تعهد در حال حاضر ۱۱۸ عضو اصلی و ۱۷ عضو ناظر دارد.

در جریان سفر دو روزه سعیدلو به آنکارا، نشست کار گروه مشترک ایران و ترکیه نیز به ریاست وی و ‘جودت یلماز’ در آنکارا برگزار خواهد شد و طی این نشست آخرین تحولات در فرایند مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه و در این میان موضوع نهایی سازی قرارداد تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه بحث و تبادل نظر خواهد شد.

سفر سعید لو به آنکارا در شرایطی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران اکنون بعداز آلمان و روسیه در مقام سومین شریک تجاری ترکیه قرار گرفته و انتظار می رود حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال جاری به بیش از ۲۱ میلیارد دلار برسد. و این مبلغ تا سال ۲۰۲۲ با هدف ۳۵ میلیارد دلار براساس توافق صورت گرفته فی مابین اردوغان و احمدی نژاد که در سفر اردوغان به تهران صورت گرفت، دست یابد.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *