سفیر روسیه به وزارت خارجه ترکیه فراخوانده شد

سفیر روسیه در ترکیه به وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا فرا خوانده شد تا در خصوص هواپیمای مسافربری سوریه پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام در پی بالا گرفتن تنش بین دو کشور بر سر توقف اجباری هواپیمای مسافربری سوریه در فرودگاه آنکارا صورت می‌گیرد.

به دنبال نشاندن اجباری هواپیمای مسافربری سوریه در خاک ترکیه، روسیه به این اقدام اعتراض کرد و گفت که این کار جان سرنشینان روسی این هواپیما را به خطر انداخته است.

هواپیمای سوریه در حالی که از روسیه به مقصد دمشق در حال پرواز بود، شامگاه چهارشنبه به ظن حمل سلاح و به اجبار جنگنده‌های ترکیه در فرودگاه آنکارا متوقف و بازرسی شد.

ادعای اردوغان درباره هواپیمای مسافربری سوریه

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه مدعی شد که هواپیمای مسافربری عازم سوریه، حامل تسلیحات ساخت روسیه بوده است.

به گزارش بی.بی.سی، وزارت امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که اقدام هواپیماهای نظامی ترکیه در وادار کردن یک فروند هواپیمای سوری به فرود اجباری در خاک ترکیه “خطر آفرین بوده و جان مسافران روسی این هواپیما را به مخاطره انداخته است.”

به گزارش رویترز، همچنین ویاچسلاو داویدنکو، سخنگوی “روسوبورن‌اکسپورت”، به عنوان تنها صادر کننده سلاح در روسیه گفت: ما هیچ محموله‌ای در آن هواپیما نداشتیم. ما همیشه سلاح‌هایمان را با رعایت تمام هنجارهای بین‌المللی تحویل می‌دهیم و انتقال سلاح با هواپیمای مسافربری برخلاف تمام قوانین موجود در مورد تجارت اسلحه است.

به گزارش اسکای نیوز عربی، به‌رغم تمام این اظهارات رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه مدعی شده است که هواپیمای سوری حامل سلاح‌های روسی بوده است.

پیشتر وزیر خارجه ترکیه نیز گفته بود که علت به زمین نشاندن این هواپیما دریافت اطلاعاتی حاکی از حمل تجهیزات نظامی به مقصد سوریه بوده و این اقدام در راستای کنترل ارسال اسلحه صورت گرفته است.

در همین حال در پی اعتراض روسیه به اقدام ترکیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سفر خود به ترکیه را به حالت تعلیق درآورد.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ