سقوط بی سابقه ارزش پول ایران در عراق/رفتار سرد و توهین آمیز کسبه عراقی با زائران ایرانی

ارزش پول ایران تنها در مقابل ارزهای معتبر از جمله دلار و یورو .. پایین نیامده است، بلکه در برابر دینار عراق هم با سقوط حیرت انگیزی مواجه شد و به نصف آن تنزل یافته است.

به گزارش  انتخاب، نزول ارزش اسکناس ایران موجب رفتار سرد و بعضا توهین آمیز کسبه عراقی با زائران ایرانی شده است.

برخی از فروشندگان عراقی نه تنها در در قبال عرضه کالا از ایرانیان، دلار مطالبه می کنند، بلکه با تمسخر در مورد پول ایرانی سخن می گویند.

این رفتارهای توهین آمیز به حدی افزایش یافته است که برخی از همین کسبه عراقی که چندین سال پیش بدست آوردن اسکناس های ایرانی یکی از آمال و آرزوهایشان به شمار می رفت  ، امروز پس از ارائه ، آن را به کناری پرت می کنند و خواستار هر نوع ارزی به غیر از ریال ایران می شوند.

هم اکنون با مراجعه با صرافی های عراقی ضمن آنکه باید چهره و رفتار سرد آنها را تحمل کنید ، با ارائه یک تراول چک ۵۰ هزار تومانی که آن را هم با اکراه می پذیرند، تنها ۲۵ هزار دینار عراقی دریافت می کنید.

در اینجا به مقایسه ارزش پول دو کشور در چندین سال اخیر می پردازیم:

سال ۸۱ : هر ۱۰ هزار دینار عراقی با ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.
سال ۸۴ : هر۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دینار عراقی با ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.
سال ۸۷ : هر ۳۰۰۰ دینار برابر ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.
سال ۸۹ : هر ۲۰۰۰ دینار برابر ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.
سال ۹۰ : هر ۱۰۰۰ دینار برابر ۱۰۰۰ تومان مبادله می شد.

آقای وزیر اقتصاد که دائما از رتبه اقتصادی ایران در جهان سخن می گوید ، آمار و ارقام پیشرفت اقتصادی کشور را ارائه می دهند و اقتصاد ایران را جزو بیست کشور برتر دنیا می دانند ، برای این مسئله چه توضیحی دارند؟

آیا مسولین فکر کرده اند که چرا باید در حالی که ۱۰ سال پیش، پول ایران ۱۰برابر پول عراق ارزش داشته است اینک وضع به گونه ای برسد که ارزش پول ما به اندازه نصف واحد پول عراق تنزل یابد!؟

از سوی دیگر، هزاران زائر ایرانی که هر هفته به عراق می روند، همگی ممکن است از این گونه محاسبات نکرده و بدین ترتیب عملاً دچار ضرر و زیان شدیدی شوند.

به واقع چرا مسئولین اقتصادی کشور و سازمان حج وزیارت این مساله را به هموطنان ما اطلاع رسانی نمی کنند؟


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ