سقوط قیمت فیش‌ حج عمره

تا چندی پیش از این تصمیم، قیمت برخی از فیش‌های عمره ای که اولویت هایی پایین تر داشته و در واقع، نزدیک به زمان اعزام هستند، بسیار بالا رفته و گاه تا ۴ میلیون تومان هم می رسید، اما به هرحال اکنون این قیمت‌ها با افت شدید مواجه شده است.
با تصمیم دولت مبنی بر توقف موقتی اعزام زائران ایرانی برای حج عمره به عربستان، اکنون بازار با افت شدید قیمت فیش‌های عمره مواجه شده است و از سوی دیگر، فعالان این بازار می‌گویند که تعداد زیادی از فیش‌هایی که با قیمت بالا و حاشیه سود کم خرید کرده بودند، روی دستشان مانده است.

به گزارش تابناک، پس از اقدام وقیحانه دو پلیس سعودی با دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، ایران تصمیم گرفته است که اعزام زائران عمره به عربستان را تا مشخص شدن وضعیت برخورد با این دو پلیس و اشد مجازات آنان، متوقف کند.

این تصمیم دولت در شرایطی صورت می گیرد که بر اساس گزارش‌ها، ایران به ‌طور میانگین سالانه ۵۰۰ هزار نفر را به سفر عمره مفرده اعزام می‌کند، این در حالی است که در سال ۹۲، آمار اعزام زائران عمره به اوج رسیده و به ۸۵۰ هزار نفر رسیده است که به تبع آن، درآمد هنگفتی نصیب عربستان شده است.

در این میان، نمی‌توان درآمد بالای کشور عربستان سعودی از سفر عمره‌گزاران ایرانی را نادیده انگاشت؛ اگرچه بازار فیش عمره مفرده پس از خبر تعلیق سفر عمره زائران ایرانی، با سقوط قیمتی روبه‌رو شد، اما تا پیش از این ماجرا، براساس آمار و ارقام اعلام شده از سوی سازمان حج و زیارت قیمت اعزام افراد به حج عمره بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نوسان بوده است.

البته تا چندی پیش از این تصمیم، قیمت برخی از فیش‌های عمره ای که اولویت هایی پایین تر داشته و در واقع، نزدیک به زمان اعزام هستند، بسیار بالا رفته و گاه تا ۴ میلیون تومان هم می رسید، اما به هرحال اکنون این قیمت‌ها با افت شدید مواجه شده است.

یکی از فعالان بازار خرید و فروش فیش حج در گفتگو با تابناک می گوید: اکنون مردم با شنیدن خبر توقف اعزام زائران به حج، در تکاپو برای فروش فیش‌های حج خود هستند در حالی که مشتری برای آن پیدا نمی شود.

به گفته این فعال بازار، خرید و فروش فیش عمره مفرده در حالی رو به کاهش گذاشته است که اکنون قیمت با افت یک میلیون تومانی مواجه شده است.

بررسی‌های سرانگشتی نشانگر این است که اگر سالانه به طور میانگین، ۵۰۰ هزار نفر به حج عمره اعزام می شدند و هر یک هم بابت فیش خود به صورت میانگین ۲٫۵ میلیون تومان پرداخت می‌کردند، مبلغی حدود هزار و ۱۲۵ میلیارد تومان می شود.

برخی آمارها حکایت از آن دارد که ۷۰ درصد از رقم های مرتبط با فیش های حج، به عربستان واریز می شود که بر این اساس، عربستان درآمد ۷۸۷ میلیارد تومانی از حجاج ایرانی را تا اطلاع ثانوی از دست داده است.

بنابراین باید منتظر ماند و دید که سیاست‌های دو کشور ایران و عربستان چه سرنوشتی را برای زائران و متقاضیان سفر به عربستان برای به جا آوردن اعمال حج، رقم می زند.

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. سید:

    انشالاکه غیرت مردم به جوش بیادوخودشون حاضرنشن پولشون روبریزن توحلق این وهابیهابرای یک سفرمستحبی.

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.