سلامت روان جایگاه مهمی در رشد شخصیت اشخاص دارد

۲۸ آبان ،

سلامت روان و سلامت خانواده جایگاه مهمی در رشد شخصیت اشخاص دارد.

 به گزارش تفسیری گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛کارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این مطلب گفت: اغلب اشخاص دچار مشکلات مختلف شخصیتی و روانی که فاقد بهداشت و سلامت روانی می باشند از خانواده های ناسالم برخاسته اند از این رو سلامت خانواده در تامین بهداشت روان اشخاص خانواده جایگاهی مهمی دارد و ضروری است راهکارهای مناسب در تامین بهداشت روان خانواده شناسایی شود.

دکتر رئوفه قیومی افزود:‌ آشنایی با اصول سلامت روان در خانواده و به کارگیری آن در زندگی نه تنها رشد ابعاد شخصیتی فرد را ممکن می سازد بلکه راهی مناسب و اصولی برای تامین نیازهای بنیادی فرد است.

این روانپزشک تصریح کرد: خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی، مهم ترین و بیشترین تاثیر را در رفتار اشخاص دارد به همین سبب مراقبت و آموزش ها در این محیط دارای اهمیت فراوان است.

وی خاطرنشان کرد: خانواده های سرد و فاقد روابط گرم و محبت آمیز، خانواده های دارای روابط خصومت آمیز، شیوه های ارتباطی شدیدا وابسته معمولا ناسالم گزارش تفسیری شده اند برقراری شیوه ارتباطی منطقی، محترمانه و در عین حال گرم و صمیمانه مدنظر متخصصان بهداشت روانی خانواده است.

به گفته دکتر قیومی، فرصت گوش دادن به یکدیگر بدون قضاوت و پیش داوری، مشارکت گروهی در انجام فعالیت ها از جمله ورزش، مطالعه، آداب دینی، آموزش همراه با عمل برای یادگیری بهتر و موثرتر دیگر اعضاء و پرهیز از توهین و سرزنش و پرخاشگری والدین نسبت به هم از جمله راهکارها برای دستیابی به شیوه های ارتباطی مناسب است.

وی بیان کرد: در یک خانواده سالم تبادل افکار وجود دارد و به عبارت دیگر خانواده سالم خانواده ای است که از سلامت روان و آرامش روانی و معنوی هر یک از اعضای خانواده حمایت می کند.

کارشناس اداره سلامت روان ابراز داشت: برای رسیدن به خانواده سالم والدین باید به بچه ها توجه کنند و وقت کافی برای آن ها و نیازهای عادی آن ها در نظر بگیرند، با آن ها صادق باشند و از توهین و سرزنش و تنبیه بدنی آن ها بپرهیزند./ع۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ