سلنیوم خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد

در افراد سالمند مصرف مقادیر کافی منابع غذایی حاوی سلنیوم به تقویت عملکرد مغز کمک می‌کند به طوری که توان ذهنی قوی و فعال باقی می‌ماند. غنی ترین مواد غذایی حاوی سلنیوم، قلوه، جگر، ماهی و خشکبار برزیلی هستند اما پرمصرف‌ترین منابع غذایی حاوی سلنیوم شامل غلات، نان، گوشت قرمز و گوشت مرغ هستند.

ایسنا: بدن از ماده معدنی سلنیوم که برای سلامت عمومی بدن ضروری است، برای تولید سلنوپروتئین‌ها استفاده می‌کند.

سلنوپروتئین‌ها در واقع از سلولها در برابر آسیب دیدگی‌های مختلف حفاظت می‌کنند. پزشکان انگلیسی می‌گویند: مصرف این ماده معدنی احتمال ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش می‌دهد.
 
به نوشته روزنامه دیلی، کارشناسان تغذیه هشدار داده‌اند که کاهش سطح سلنیوم موجود در خاک بر اثر روشهای مهاجم کشاورزی و استفاده از کودهای شیمیایی، روی زنجیره غذایی، رژیم غذایی و حتی خطر بروز بیماریها تاثیر می‌گذارد.
 
هفته گذشته کارشناسان دانشگاه اسمیت آنجلیا در آزمایشات جدیدی دریافتند: افرادی که مقادیر زیادی از این ماده معدنی را در مواد غذایی مختلف همراه با ویتامین‌های E ,C مصرف می‌کنند ۶۷ درصد کمتر با خطر ابتلا به سرطان پانکراس مواجه هستند.
 
مطالعات پیشین نشان داده است در افراد سالمند مصرف مقادیر کافی منابع غذایی حاوی سلنیوم به تقویت عملکرد مغز کمک می‌کند به طوری که توان ذهنی قوی و فعال باقی می‌ماند. غنی ترین مواد غذایی حاوی سلنیوم، قلوه، جگر، ماهی و خشکبار برزیلی هستند اما پرمصرف‌ترین منابع غذایی حاوی سلنیوم شامل غلات، نان، گوشت قرمز و گوشت مرغ هستند.
 
مارگارت ریمن، استاد طب تغذیه در دانشگاه سوری و متخصص اصلی این مطالعه در زمینه تاثیرات سلنیوم یادآور شد: در بلند مدت تاثیرات کمبود سلنیوم و مصرف کم این ماده معدنی در بدن می‌توان زیان بار و مخرب باشد. در مطالعه‌ای که اوایل سال جاری میلادی (۲۰۱۲) در مجله تخصصی «لانست» به چاپ رسید پروفسور ریمن تاکید کرد: سلنیوم با بیشتر واکنش‌ها و فرآیندهای بدن از تقویت قدرت باروری گرفته تا عملکرد تیروئید، جلوگیری از تشکیل پلاک‌های عروقی و نیز تنظیم فشار خون در ارتباط است.
 
در یک مطالعه روی مردان مبتلا به مشکلات بارورسازی معلوم شد که مصرف روزانه ۱۰۰ میکروگرم از مکمل‌های سلنیوم باعث افزایش توانایی سلولهای جنسی مردانه می‌شود و در واقع مشکلات فوق در این مردان ناشی از کمبود سلنیوم بوده است.
 
ریمن تاکید کرد: سلنیوم یک جزء اصلی از دو سلنوپروتئین است که برای سلامت اسپرم‌ها (سلولهای جنسی مردانه) ضروری هستند.
 
به گفته کارشناسان تغذیه، سلنیوم علاوه بر رفع مشکلات بارورسازی در مردان به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند. مکمل‌های سلنیوم، از RNA در برابر آسیب‌های اکسیداتیو حفاظت می‌کنند. سلنیوم علاوه بر اینکه یک آنتی اکسیدان است، یک عامل ضد التهاب به حساب می‌آید.
 
مطالعه روی بیماران مبتلا به آرتریت روماتیسمی نشان داده است که میزان سلنیوم خون آنها کاهش یافته است. علاوه بر اینها عنصر سلنیوم در ساخت یک ماده شیمیایی در مغز موسوم به انتقال دهنده عصبی نقش مهمی ایفا می‌کند و با کمبود سلنیوم خطر جنون و ضعف، افزایش می‌یابد.
 
سلنیوم درعین حال می‌تواند از چشم‌ها در برابر بیماری آب مروارید محافظت کند. کمبود این ماده معدنی به افسردگی، بی حوصلگی، اضطراب و پرخاشگری منجر می‌شود. سلنیوم بعنوان یک آنتی اکسیدان روند پیری را کندتر می‌کند و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می‌دهد.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ