سلیمی‌نمین: رای هاشمی بیشتر از سال ۸۶ نیست / آقای هاشمی در بعضی ویژگی‌های منفی مقدم بر نماینده دولت است.

۲۸اردیبهشت،

عباس سلیمی نمین، تحلیلگر سیاسی نامزد ی هاشمی و تاثیر آن بر آرایش انتخاباتی گروه‌ها و جریانات سیاسی را  تشریح کرد.
ثبت‌نام نامزد‌ها فضای انتخابات ریاست جمهوری را تا حدودی شفاف کرد؛ به نظر شما آمدن آقای هاشمی چه تاثیری بر آرایش گروه‌های و جریانات سیاسی گذاشت؟
آمدن آقای هاشمی در آرایش انتخابات تغییر خاصی ایجاد نکرد، در واقع ایشان یک ضلع از انتخابات را نمایندگی می‌کند. آقای هاشمی با یک برنامه‌ریزی توانست در دو جبهه اصولگرایی و اصلاح‌طلبی تکثر نامزد به‌وجود آورد و سپس با نامزدی خود در اردوگاه اصلاحات، عامل انسجام بخشی لقب گیرد؛ به عبارت دیگر آقای هاشمی عناصری از کارگزاران و سایر گروه‌های اصلاح‌طلب را فعال کرد بنابراین سخن آقای عبدی که اعلام کرده بود «آقای هاشمی صرفا به سبب نگرانی از استمرار دولت احمدی‌نژاد به صحنه می‌آید» بهره‌ای از حقیقت نبرده چراکه این ظاهر قضیه است. در باطن آقای هاشمی سناریویی را در حال اجرای دارد که انتخابات را دوباره میان او و گزینه آقای احمدی‌نژاد دو قطبی می‌کند تا یکی از این دو خروجی  وارد رقابت سیاسی پیش‌رو شوند.
شما از آگاه شدن بعضی نامزد‌های اصولگرا دربارهٔ سناریوی آقای هاشمی صحبت کردید، حالا آنها چه کار خواهند کرد؟
بعضی‌ها به عملکرد آقای هاشمی براساس تعاریف اصولگرایی ایرادات جدی می‌گیرند و بعضی دیگر نسبت به ایشان دچار تردید می‌شوند که دیگر برای ادامه حضور در عرصه رقابت تکاپوی جدی نخواهند کرد.
اصولگرایان می‌توانند روی یک نامزد حداکثری به توافق برسند؟
قطعاً اگر بعضی منیت‌ها را کنار بگذارند می‌توانند به چنین هدفی جامعه عمل بپوشانند، البته پایگاه اجتماعی اصولگرایان وقوع چنین اتفاقی را از نامزد‌های اصولگرا مطالبه خواهد کرد.
از میان آقایان جلیلی یا قالیباف کدام یک می‌تواند نامزد حداکثری اصولگرایان باشد؟
بستگی به آرای مردم دارد. کسب رتبه بالاتر در نظر‌سنجی‌های آینده می‌تواند ملاک و معیاری قرار گیرد و یک گام به جلو باشد. توقف در قبل و پذیرش این مطلب که یک فرد تنها قهرمان نهضت است، پذیرفتنی نیست. آقای هاشمی همواره در پس حرف‌های خود اعلام می‌کند «من قهرمانم و باید به صحنه بیایم تا مشکلات حل شود.»
حال آنکه تحقق این تفکر تحقیر ملت است، چون کشور استعداد‌های متعدد دارد و باید اجازه داد که این استعداد‌ها شکوفا شوند و خود را اثبات کنند تا زمانی که قدیمی تر‌ها نخواهند به جوانتر‌ها فرصت بدهند طبیعتاً ملت درجا خواهد زد.
شما معتقدید اگر تکثر نامزد‌ها در جریان اصولگرا همچنان باقی بماند به ضرر این گفتمان تمام می‌شود؟
قطعاً وقتی سناریویی این چنین هدفمندانه برای پراکندگی اذهان عمومی طراحی شده، حتما متکثر باقی ماندن نامزد‌های اصولگرا به ضرر ملت و گفتمان اصولگرایی تمام می‌شود. آقای زیبا کلام در مناظره با من در دانشگاه تهران بهه صراحت گفت که «اگر آقای مشایی بیاید آقای هاشمی هم خواهد آمد» وقتی دو نفر در یک رقابت، خود رقیب‌شان را تعیین می‌کنند به این معناست که بازی را خود آنها هدایت می‌کنند.
با این تفاسیر انتخابات را چند قطبی می‌بینید؟
من انتخابات را سه ضلعی می‌بینم.
سه قطبی بین چه طیف‌های سیاسی شکل خواهد گرفت؟
انتخابات بین دولت، اصولگرایان و جریان اصلاحات سه قطبی می‌شود.
شما می‌گویید رقابت سیاسی پیش رو سه قطبی می‌شود، به نظر شما پیروز انتخابات در مرحله اول مشخص می‌شود یا مرحله دوم ؟
به احتمال بسیار انتخابات دو مرحله‌ای خواهد شد. البته باید دید کسانی که وظیفه دارند برای رشد سیاسی ملت تلاش کنند، چقدر به وظیفه خود عمل می‌کنند.
چه کسانی از سه ضلعی که نام بردید به مرحله دوم می‌روند؟
فکر می‌کنم آقای هاشمی با نامزد اصولگرایان به مرحله دوم می‌رود، در این حالت نامزد اصولگرایان پیروز خواهد شد. البته آقای هاشمی دوست دارد که کاندیدای دولت رقیب او در مرحله دوم باشد و نامزد دولت همچنین تمایلی دارد، بنابراین هر دو به هم کمک می‌کنند که گفتمان اصولگرایی را کنار بگذارند.
شما هیچ شانسی برای نامزد دولت حتی برای رفتن به مرحله دوم قائل نیستید؟
بله؛ من چنین اعتقادی دارم.
به فرض که نامزد دولت با آقای هاشمی به مرحله دوم انتخابات برود، در این صورت اصولگرایان طرف کدام یک را می‌گیرند
بحث دشواری است. چون هر دو از یک سنخ می باشند و تفاوتی با هم ندارند، بنابراین باید دید آن زمان چه رخ می‌دهد، چون آقای هاشمی در بعضی ویژگی‌های منفی مقدم بر نماینده دولت است.
یعنی شما معتقدید اصولگرایان برای تقابل با هاشمی چاره‌ای ندارند که با گزینه آقای احمدی‌نژاد در مرحله دوم کنار بیایند؟
باید دید لحظه آخر چه شرایطی رقم می‌خورد.
اگر نامزد دولت نتواند کارت ورود به انتخابات را اخذ کند، با این فرض انتخابات یک مرحله‌ای می‌شود یا دو مرحله‌ای؟
اگر نامزد دولت به سبب بعضی شرایط نتواند از فیلتر شورای نگهبان عبور کند، آن انسجام لازم در جبهه اصولگرایی به‌وجود نمی‌آید. بعد تهدید کاندیدا در جبهه اصولگرایی می‌تواند همان چند ضلعی را در انتخابات حاصل کند که در این صورت باز هم رقابت دو مرحله‌ای می‌شود.
اگر نامزد دولت با آقای هاشمی به مرحله دوم برود چه کسی پیروز خواهد شد؟ سال ۸۴ احمدی‌نژاد اکثریت آرا را به دست آورد، سال ۹۲ چه اتفاقی می‌افتد؛ تاریخ تکرار می‌شود یا این بار برگه برنده در دست آقای هاشمی است؟
برداشت آقای هاشمی این است که او در این شرایط پیروز می‌شود چون ضعف‌های آقای احمدی‌نژاد به عنوان قوت برای آقای هاشمی محسوب خواهد شد، یعنی به نوعی آقای احمدی‌نژاد امتیازاتی را برای آقای هاشمی رقم خواهد زد اما اگر نامزد اصولگرایان به مرحله دوم برود، آقای هاشمی نه تنها از آن امتیازات برخوردار نخواهد شد بلکه ضعف‌هایش برگه برنده را به دست نامزد اصولگرایان می‌دهد. حالت دوم رقابتی رشد یا بنده به وجود می‌آورد، چون سبب بیشتر شدن نقش تفکر و تأمل در انتخاب نامزد اصلح می‌شود.
صریح‌تر بفرمایید در رقابت میان هاشمی و مشایی چه کسی پیروز میدان می‌شود؟
به احتمال بسیار آقای هاشمی حائز اکثریت آرا می‌شود.
سبد رای اصولگرایان، دولت و آقای هاشمی را چقدر می‌بینید؟
این بستگی به نوع عملکرد اصولگرایان در روز‌های آتی دارد. من فکر نمی‌کنم آقای هاشمی بیشتر از آن مقدار رأیی که در سال ۸۴ به دست آوردند، بتوانند اوج بگیرند.
منظور شما دور اول انتخابات سال ۸۴ است یا دور دوم؟
منظورم دور دوم است، آقای هاشمی نمی‌تواند از آن مقدار رای فراتر رود، چراکه اگر در خاطر جامعه باشد از محمود دولت‌آبادی چپ‌گرا برای حمایت از هاشمی تا اپوزیسیون خارج کشور به میدان آمدند، اما نتوانستند کسب آرا کنند.
۲۷۳۰۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *