سه رئیس جمهور ایران روی جلد تایم + عکس

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

انتشار تصویر حسن روحانی روی جلد هفته نامه تایم، بهانه ای شد برای اینکه ببینیم تایم، چه تیترهایی برای جلدهای روسای جمهور ایرانی درنظر گرفته است؟

هفته نامه امریکایی «تایم» جلد تازهترین شماره اش را به «حسن روحانی» اختصاص داده است. آن هم به بهانه مطلبی از «فرید زکریا» خبرنگار و ویراستار این هفته نامه. رئیس جمهور دولت یازدهم ایران، البته اولین ایرانی نیست که روی جلد این هفته نامه معروف امریکایی می رود. پیش از او ۱۸ بار، ایرانی ها جلد هفته نامه تایم را به خود اختصاص داده اند.

رضا شاه پهلوی(۲ بار)، دکتر محمد مصدق اول وزیر وقت ایران، محمدرضا شاه پهلوی (۵ بار ) ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران(۵ بار) و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور دولت های نهم و دهم (۲ بار) تصاویر روی جلد هفته نامه تایم را از آن خود کرده اند. ضمن این که تصویری از آیت الله هاشمی رفسنجانی هم یک بار سوژه جلد ترکیبی این هفته نامه بوده است.

محمود احمدی نژاد و حسن روحانی دیگر روسای جمهور ایران بودند که چهره شان سوژه جلد هفته نامه تایم شده است. شاید نگاهی به جلدها و تیترهای انتخابی تایم، برای روسای جمهور ایران در نوع خود جالب باشد:

اکبر هاشمی رفسنجانی، اولین رئیس جمهور ایران بود که تصویری از او همراه با ریگان(رئیس جمهور وقت امریکا) روی جلد ترکیبی تایم رفت. سردبیر تایم در ماجرای «مک فارلین» و مذاکره ایران و امریکا برای معامله اسلحه، این تیتر را برای جلد خود برگزید:«معاملات محرمانه ریگان با ایران»

گفتگوی اختصاصی تایم با محمود احمدی نژاد، تصویر جلد این هفته نامه را برای اولین بار به رئیس جمهور ایران اختصاص داد. با این تیتر :«جنگ با ایران چگونه خواهد بود؟ (و چگونه می گردد از آن اجتناب کرد؟)»

طرح کاریکاتوری از احمدی نژاد به بهانه گزارش نهادهای امنیتی دربارهٔ برنامه هسته ای ایران. گزارش‌هایی که ثابت می کرد ایران از همان سال ۲۰۰۳ هم به دنیال دستیابی به سلاح اتمی نبود. تایم در یکی از شماره های دسامبر سال ۲۰۰۷ با انتشار یافتن مقاله ای دراین باره، این تیتر را برای جلد خود انتخاب کرد:«حالا به ما می گویند؟». این تیتر در واقع اعتراضی به اعلام دیرهنگام این نکته بود که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست.

تنها دو ماه پس از روی کارآمدن «حسن روحانی» به عنوان رئیس جمهور دولت تازه ایران و پس از بازتاب های متعدد سخنان و ملاقات های روحانی، در مقاله ای به قلم «فرید زکریا» با این تیتر، عکس روحانی را روی جلد برد :«معامله بر سرچیست؟ چطور حسن روحانی می تواند با امریکا صلح کند؟»

تایم که از سال ۱۹۲۳ میلادی منتشر می گردد، الان به سردبیری ریچارد استنگل در شهر نیویورک به چاپ می‌رسد. ویرایش اروپایی این مجله در لندن چاپ می‌شود و اتفاقهای خاور میانه، آفریقا و آمریکای لاتین را نیز پوشش می‌دهد. ویرایش دیگری از این مجله، ویژهٔ کشورهای جنوب اقیانوس آرام بوده و اتفاقهای مرتبط با استرالیا، زلاندنو و جزیره‌های اقیانوس آرام را پوشش می‌دهد


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ