سونامی عوارض تالاسمی در راه است/ داروهای تالاسمی در بازار آزاد چه می‌کند؟

دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز: دبیر انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه در دو سال اخیر با کمبود شدید دارو مواجه بوده‌ایم، گفت: اگر آهن ذخیره‌ شده را در بدن این بیماران از طریق تأمین به موقع دارو کاهش ندهیم سونامی عوارض تالاسمی در راه خواهد بود.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از فارس، محمدرضا مشهدی در نشست خبری که به مناسبت بررسی وضعیت دارویی کشور برگزار شد، گفت: بیماران تالاسمی ماهانه به ۱۰۰ ویال احتیاج دارند که در حال حاضر در ماه شاید ۳۰ تا ۵۰ ویال آن تأمین شود.

وی ادامه داد: در بعضی موارد دو ماه یکبار داروی بیمار تالاسمی تأمین می‌شود. داروی داخلی در دسترس نیست و نوع خارجی آن نیز به شدت کمیاب است.

مشهدی با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی فشار بسیاری را تحمل می‌کنند، گفت: در بحث داروی دسفوناک بیماران را تشویق کردیم که داروی داخلی را استفاده کنند اما با تغییراتی که اخیراً در این دارو اتفاق افتاد و گزارش آن را به وزارت بهداشت دادیم بیماران دچار عوارض شدیدی شدند.

دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: با این وجود حتی همین داروی داخلی هم وجود ندارد، در این موقعیت شرکت‌های دارویی ابتدای سال می‌گویند نیازها را تأمین می‌کنند اما تعهدات خود را انجام نمی‌دهند.

وی افزود: در دو سال اخیر با کمبود شدید دارو روبه‌رو بوده‌ایم و سونامی عوارض تالاسمی در راه است، اگر آهن ذخیره شده را در بدن این بیماران کاهش ندهیم در سالهای آینده با عوارض بسیاری روبه‌رو می‌شویم.

مشهدی گفت: روی تولید داخل، خارجی و خوراکی بحث نمی‌کنیم، در حال حاضر ویال تزریقی یا قرص خوراکی را داروخانه‌ها ندارند و فقط بخشی از داروهایی که وجود دارد از نوع اسفرال است.

دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: بیماران باید چه کنند؟ انجمن تالاسمی هر روز پاسخگوی ۱۵۰ بیمار تالاسمی است که با کمبود دارو مواجه شدند.

مشهدی خطاب به معاون داروی سازمان غذا و دارو گفت: گفته می‌شود که داروی تالاسمی کمیاب است و ۳۰ تا ۵۰ ویال را بیمار بیشتر نمی‌تواند بگیرد اما داروی دسفرال را در یک پکیج ۱۰۰ ویالی در بازار به راحتی می‌توانند خریداری کنند. این داروها از کجا می‌آیند که بیمار در شرایط عادی نمی‌تواند خریداری کند اما در بازار با قیمتی گرانتر وجود دارد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *