سیدحسن خمینی: امام راه حل هیچ مشکلی را از لوله تفنگ نمی دانست

یادگار امام گفت : اگر کسی واقعا در دنیا به دنبال آزادی، عدالت و حقوق بشر است و دروغ نمی گوید، در موضوع فلسطین باید صادقانه، صریح و شفاف موضع خودش را بگوید.

سیدحسن خمینی: امام راه حل هیچ مشکلی را از لوله تفنگ نمی دانست

به گزارش ممتاز نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در حاشیه مراسم تحدید میثاق سازمان های مردم نهاد، جمعیت دفاع از فلسطین و اصحاب رسانه فعال در زمینه فلسطین گفت: انقلاب اسلامی پارادایم بزرگی را در حوزه مسأله فلسطین عوض کرد و گفتمانی را زدود و گفتمان دیگری را جایگزین کرد. معتقدم نقش انقلاب را در هویت بخشی به مبارزات فلسطین به درستی نشناخته ایم. تا قبل از انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام بزرگوار حرکت ملت فلسطین یک حرکت ملی گرایانه عربی بود و در بخشی نیز شعارهای چپ گرایانه جریانات تحت تأثیر اندیشه کمونیستی آن روزگار شنیده می شد و جریاناتی با اندیشه عدالت خواهی مارکسیستی فعالیت داشتند.

یادگار امام(ره) در ادامه گفت: جا دارد از بسیاری  کسانی که در دنیا از فلسطین حمایت کرده اند، یاد کرد؛ مثلا مرحوم ماندلا در آفریقای جنوبی و بسیاری از جریانات چپ. اما زاویه نگاه هر کدام آنها همانطور که گفته شد، یا مبارزه با سرمایه داری بود و یا به دنبال یک جریان عربی بودند. مثلا، جمال عبدالناصر گرچه برخاست و جنگ هایی را ایجاد کرد، اما حرکت او حول عرب بودن یا غیر عرب بودن بود.

سید حسن خمینی اظهار کرد: اما انقلاب اسلامی خط بطلانی بر این گفتمان کشید و داستان فلسطین را تبدیل به مسأله ای اسلامی کرد و قضیه فلسطین به عنوان «قبله اول مسلمین» مطرح شد.

وی‌ادامه داد: دیگر مساله فلسطین  مختص عرب ها نبود که «من ایرانی» از آن حمایت کنم، بلکه تبدیل به موضوع «من مسلمان شد» که من ایرانی مثل یک لبنانی و عرب آن را موضوع خودم می دانم. اینجا بود که موضوع به پاکستان، هندوستان، اندونزی و مالزی رفت. این بار قرار بود یک میلیارد مسلمان قبله اولشان را آزاد کنند. این گفتمان جدید اتفاق بسیار بزرگی بود که موضوع فلسطین را از عربی محض یا یک خط مرز جغرافیایی، تاریخی و ملی تبدیل به یک موضوع دینی و الهی کرد که به آبرو و غیرت پیامبر اسلام(ص) گره خورده است.

یادگار امام(ره)در ادامه گفت: ما در پشت قدس بغض گره کرده امیرالمؤمنین(ع) و چادر خاکی فاطمه زهرا(س) و تمثال مبارک پیامبر(ص) را می بینیم؛ داستان تاریخ و جغرافیا نیست، داستان غیرت دینی است.

سید حسن خمینی در ادامه با اشاره به فعالیت گروه های مقاومت مثل حماس و جهاد اسلامی اظهار کرد: این بار فریاد «الله اکبر» در مبارزه با صهیونیسم متولد شد. این کار بزرگی بود که امام خمینی(ره) این مرد خدا در دوره ما نسبت به مسأله فلسطین انجام داد. البته این مشی فقط در فلسطین نبود. امام(ره) دین را به زندگی آمیخته با مادیاتِ بشریت آورد.

وی تاکید کرد: فریاد «نه شرقی نه غربی» یعنی ما از منظر خدا عدالت خواه هستیم. آخوند آمریکایی یعنی کسی که فریادگر سرمایه داری وابسته است؛ کشیش آمریکایی یعنی کسی که پشت دروازه های کاپیتالیسم معبد و کلیسای خودش را برقرار می کند. داستان انقلاب این بود که در دوگانه اینکه باید یا عدالت خواه و مارکسیست و یا دیندار و کاپیتالیست باشی، یک خط سوم را ایجاد کرد که بر مبنای آن، شما می توانید آزادی خواه و دیندار، خدامحور و عدالت خواه باشید؛ مانند ابوذری که هم عدالت خواه و هم پشت سر امیرالمؤمنین(ع) است.

سید حسن خمینی با اشاره به اینکه راه حل امام تغییر گفتمان های رایج آن دوران در بحث فلسطین بود، یادآور شد: امام راه حل هیچ مشکلی را از لوله تفنگ نمی دانست.

وی با بیان خاطره ای ازمنظر امام(ره) در رابطه با بیداری مردم فلسطین و انتفاضه‌شان، گفت: خودم در ایام بیماری ایشان که به رحلت شان منجر شد در بیمارستان شاهد بودم که وقتی تلویزیون نشان می داد که مردم فلسطین در انتفاضه بزرگ خودشان با سنگ به جنگ گلوله رفته اند، چنان لبخند و نشاطی در چشم و صورت امام(ر) مشهود بود که گویی این اثر انقلاب ما است؛ و این راه حل نهایی است.

وی خاطرنشان کرد: همین جمله که امام در ایران هم فرمودند «همه با هم» امروز در فرمایشات رهبر انقلاب به عنوان راه حل رهایی فلسطین مطرح است که بر اساس آن رفراندومی که همه گروه های فلسطینی را شامل شود برگزار شود؛ در آن صورت مردم فلسطین خودشان بلدند چه کار کنند. بعد از امام(ره) در داستان فلسطین آن پرچم، پیام و صدا از زبان و بیان و دست مبارک رهبر انقلاب پررنگ و پرتوان ادامه پیدا کرد و جمهوری اسلامی با افتخار در موضوع دفاع از فلسطین، قدس و مظلومیتی که امروز مظلومیت پیامبر اسلام است، وارد محاسبات غلطی نشد که البته نتایج دنیوی هم نخواهد داشت.

یادگار امام(ره) تأکید کرد: وعده الهی به نهایت خواهد رسید. همدل باشیم و موضوع فلسطین را به عنوان یک موضوع زنده در اذهان، اذکار و قلم ببینیم. به همین جهت برگزاری این جلسه در سالگرد رحلت امام بسیار معنادار و ارزشمند است. امروز تردید نکنید، معیار عدالت خواهی برای هر آزاده ای در دنیا اظهار نظر صریح در موضوع فلسطین است. اگر کسی واقعا در دنیا به دنبال آزادی، عدالت و حقوق بشر است و دروغ نمی گوید، در موضوع فلسطین باید صادقانه، صریح و شفاف موضع خودش را بگوید.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ