سیستم عامل ملی چین رونمایی شد

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

چین برای رقابت با سیستم عامل‌های آمریکایی نظیر آی‌او‌اس و اندروید، یک سیستم عامل ملی راه‌اندازی کرده‌است. این سیستم عامل برروی کامپیوترهای شخصی و موبایل نصب می‌شود.
 
 
به گزارش ایندیپندنت، ساخت این سیستم عامل که «سیستم عامل چین یا COS» نام دارد و براساس لینوکس طراحی شده بیش از یک سال به طول انجامیده‌است و انتشار یافتن آن همزمان با افشای جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا توجه بیشتری را به آن جلب کرده‌است.
 
سازندگان COS می‌گویند طراحی کاملا مستقل این سیستم عامل سبب افزایش بومی سازی آن و سازگاری بیشتر با صفحه کلید چینی و بانک‌های و موسسات مالی این کشور شده‌است. در مراسم رونمایی از این محصول یکی از اعضای تیم برنامه نویسی گفت سیستم عامل iOS اپل بسیار بسته‌است و اندروید هم به سبب تعدد نسخه‌ها بسیار ضعیف است. وی همچنین افزود هر دو سیستم عامل اندروید و ویندوز ناامن می باشند.
 
عرضه این سیستم عامل با واکنش‌های منفی از داخل چین روبرو بوده‌است. یکی از کاربران شبکه اجتماعی Sina Weibo می‌نویسد: «COS مخفف چیست؟ از یه سیستم عامل دیگر کپی کنید؟ (Copy Other System) البته بسیار شبیه ترکیبی از اندروید، آی‌او‌اس، سیمبین و سیستم عامل بلک بری است. سبب منبع باز نبودن این سیستم عامل هم این است که سازندگانش نگران فاش شدن کپی برداری از اندروید می باشند.»
 
گفتنی‌است بر اساس آمار موسسه  IDC بیش از ۹۰ درصد گوشی‌های هوشمند چین مجهز به سیستم عامل اندروید می باشند ولی قرار داد تازه یکی از بزرگترین سرویس دهنده‌های موبایل چین با شرکت اپل شاید نشانه این است که کاربران سیستم عامل آی‌او‌اس در آینده افزایش می‌یابند.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.