سیم‌کارت‌ها گرفتار بازار سیاه شده‌اند؟

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

تنها طی پنج ماه اول سال جاری کد‌های یک و دو‌ سیم‌ کارت‌های دائمی اپراتور اول ۷۰ تا ۸۰ درصد رشد قیمت داشته‌اند که تاکید می گردد بیشترین سبب این افزایش قیمت، میزان تقاضای کاربران این سیم کارتهاست.
 
همچنین مدتهاست سیم کارتهای صفر این اپراتور وارد بازار نشده و همان سیم کارتهای قدیمی هر روز با قیمتی بالاتر در بازار دست به دست شده و در نهایت این شائبه را ایجاد کرده‌اند که آیا این سیم‌کارت‌ها در ایران دچار بازار سیاه شده است؟!
 
 
طی روزهای قبل اپراتور اول کشور بحث فلت‌سازی شبکه خود را دنبال کرده و مدتی است دیگر هزینه‌های جابه‌جایی از مکالمات سیم‌کارت‌های دائمی همراه اول حذف شده است. موضوعی که به نقل از‌ی مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار سبب افزایش تقاضا برای خرید این سیم‌کارت‌ها شده است.
 
این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که از مدت‌ها قبل فعالان بازار سیم‌کارت از کمبود سیم‌کارت در بازار خبر می‌دهند و این‌گونه عنوان می‌کنند که خط صفر کد‌های یک تا هفت بسیار کمیاب شده و دیگر سیم‌کارت صفر برای واگذاری به متقاضیان بسیار سخت پیدا می‌شود. از سوی دیگر همین فعالان بازار بر این نکته تاکید دارند که این روزها تقاضای مردم برای خرید سیم‌کارت‌هایی با کد‌هایی مانند یک و دو به مراتب بیشتر از قبل شده و در نهایت کار به جایی رسیده است که سیم‌کارت یک میلیونی کد یک در سال قبل این روزها بیش از دو میلیون تومان قیمت دارد.
 
حتی رییس انجمن فروشندگان سیم‌کارت هم در صحبت‌های خود بر این نکته تاکید کرده است که طی پنج ماهه اول امسال ۷۰ تا ۸۰ درصد بر روی قیمت سیم‌کارت‌های کد یک و دو رفته است.
 
در چنین شرایطی این سوال پیش می‌آید که آیا به واسطه‌ی کم‌بودن خط‌های صفر و خط‌های قابل واگذاری کد‌های یک تا هفت آیا برای این سیم‌کارت‌ها بازار سیاه ایجاد شده است؟
 
وحید صدوقی – مدیر عامل شرکت همراه اول – در توضیح این مطلب به ایسنا گفت: یکی از دلایل کمبود سیم کارت در بازار آن است که هنوز بعضی شماره‌های رند واگذار نشده‌اند.
 
اما در موارد متعدد ممکن است اشخاص شماره یک سیم‌کارت همراه اول را بگیرند و با این پاسخ مواجه شوند که "شماره مورد نظر آنها در شبکه موجود نمی‌باشد"؛ این موضوع گویای آن است که شماره‌های متعددی که الزاما تمام آنها رند هم نیستند در شبکه این اپراتور وجود ندارد و واگذار نشده‌اند.
 
صدوقی در توضیح این مطلب به ایسنا گفت: ممکن است گاهی بعضی مشترکان خود تلفن خود را برای مدت طولانی خاموش کرده باشند و یا خط آنها به دلایل مختلف قطع شده باشد.
 
مدیر عامل همراه اول ادامه داد: البته بعضی شماره‌ها هم می باشند که هنوز واگذار نشده‌اند، چرا که ساختار ما ساختاری قدیمی است که به طور مثال کد هفت در تهران تمام شده اما ممکن است در منطقه دیگر مخابراتی هم‌چنان تمام نشده باشد و به همین سبب ما در تهران خط‌هایی با کد هشت واگذار می‌کنیم.
 
وی در پاسخ به این‌که اکنون چه میزان سیم‌کارت رند وجود دارد که وارد بازار نشده توضیح داد: شاید بیش از یک تا دو میلیون سیم‌کارت رند در شبکه وجود دارد که ما سعی داریم با هماهنگی‌های لازم آنها را وارد بازار کنیم.
 
مدیر عامل همراه اول در پایان در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون واگذاری این سیم‌کارت‌ها صورت نگرفته اظهار کرد: تا پیش از این ما ملزم بودیم براساس سیستم‌ دولتی سیم‌کارت‌های رند را در قالب مزایده واگذار کنیم اما در حال حاضر در حال بررسی‌های متعدد هستیم که از این پس بتوانیم این سیم‌کارت‌ها را براساس پروانه وارد بازار و واگذار کنیم.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ