شاخص های اصلی اقتصاد ایران چه وضعیتی دارند؟ + جدول

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

برآوردی از گزارش های مرکز آمار در سه سال اخیر

آخرین آمارها از شاخص های اصلی که بعضی به روز و برای چند روز پیش و بعضی کهنه و برای دو سال پیش می باشند نمایی از وضعیت موجود حاکم بر اقتصاد کشور، تناقض در اظهارات مسوولان و یا تاخیر در ارائه آمار را نشان می دهد

خبراقتصادی:آخرین آمارها از شاخص های اصلی که بعضی به روز و برای چند روز پیش و بعضی کهنه و برای دو سال پیش می باشند نمایی از وضعیت موجود حاکم بر اقتصاد کشور، تناقض در اظهارات مسوولان و یا تاخیر در ارائه آمار را نشان می دهد.

با پایان دولت دهم و آغاز به کار دولت تازه مرکز آمار نیز مجموعه ای از شاخص های اقتصادی که بیانگر وضعیت و شرایط تحویل گرفته شده توسط دولت یازدهم است را در درگاه ملی آمار قرار داد.

بنابراین گزارش جمعیت ایران در آخرین سرشماری در سال ۹۰ نزدیک به ۷۵ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۶۹ نفر بوده که بیانگر نرخ رشد جمعیتی ۱٫۲۹ درصد است.

همچنین از بین جمعیت بیش از ۷۵ میلیونی کشور نرخ باسوادی جمعیت شش ساله و بیشتر تا پایان سال ۹۱ حدود ۸۴٫۷ درصد و بعد خانوار ۳٫۵ بوده است.

اما زنان نسبت به مردان به زندگی امیدوارترند به طوری که طبق آخرین آمار در سال ۹۰ امید به زندگی در زنان در بدو تولد ۷۴٫۶ سال و در مردان ۷۲٫۱ سال است.

تا پایان سال ۹۰ توزیع ثروت در کشور ۰٫۳۷ بوده که در آخرین آمارهای مرکز آمار، ضریب جینی در سال ۹۱ حدود ۰٫۳۶ اعلام شده که حاکی از کاهش فاصله بین فقیر و غنی در کشور است.

آمارهای سال ۹۰ به عنوان آخرین اطلاعات موجود، میزان نفوذ اینترنت در بین جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر را ۱۷٫۵ درصد عنوان می کنند.

بنابراین آخرین نرخ بیکاری اعلام شده در کشور که به سال ۹۱ بر می گردد بیانگر بیکاری ۱۲٫۲ درصدی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر بود که نرخ مشارکت اقتصادی ۳۷٫۷ درصدی را تایید می کند. این در حالی است که در سال جاری هنوز مرکز آمار نرخی از بیکاری ارائه نکرده و در حالی که تابستان نیز رو به پایان است هنوز خبری از بیکاران بهار نیست.

به گزارش ایسنا، نرخ رشد اقتصادی که در آخرین آمار منفی ۵٫۴ برای سال ۹۱ اعلام شد، در سال ۹۰ یعنی یک سال قبل ۳٫۴ درصد بوده است. هر چند که عادل آذر-رییس مرکز آمار- در یکی از همایش ها نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۰ را در کمال خردسندی مثبت پنج درصد اعلام کرده بود.

آخرین نرخ تورم اعلامی از سوی این مرکز نیز ۳۵٫۱ درصد در مرداد ماه است این در حالی است که مسوولان اعتماد چندانی به این نرخ نداشته و اغلب بر آمار تورمی بانک مرکزی تکیه می کنند.

این آمار بر اساس اعلام مرکز آمار در طول سال های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ استخراج شده است.

شاخص های کلیدی اقتصاد

جمعیت

۷۵ میلیون و ۱۵۰ هزار

نرخ رشد جمعیت

۱٫۲۹ درصد

بعد خانوار

۳٫۵ درصد

امید به زندگی (مردان

۷۲٫۱ سال

امید به زندگی(زنان)

۷۴٫۶ سال

نرخ باسوادی

۸۴٫۷ درصد

ضریب نفوذ اینترنت

۱۷٫۵ درصد

نرخ رشد اقتصادی

منفی ۵٫۴ درصد

نرخ بیکاری

۱۲٫۲ درصد

نرخ مشارکت اقتصادی

۳۷٫۷ درصد

نرخ تورم

۳۵٫۱ درصد

ضریب جینی

۰٫۳۶


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *