شانس مادر شدن زنان سرطانی

یک متخصص زنان و نازایی با بیان اینکه تاریخچه انجماد سلول های جنسی بیش از ۵۰ سال و انجماد اسپرم اولین بار در جهان انجام شده است، گفت: به دلیل کاهش مایع اسپرم نسبت به تخمک، انجماد اسپرم ساده تر از انجماد تخمک و جنین است که انجماد آن ابتدا درحیوانات برای اصلاح نژاد انجام شد.

به گزارش بی باک، دکترانسیه شاهرخ تهرانی نژاد درگفت‌وگو با ایسنا – منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، پیرامون اینکه مساله انجماد تخمک دردهه ۹۰ مطرح شد و اولین بار پروفسوری دردانشگاه استرالیا موفق به منجمد کردن جنین انسان شد، افزود: افرایش مایع داخلی سلول تخمک، موجب ایجاد کریستال‌های یخ و پاره شدن جدار سلول می‌شود و به دلیل کاهش مایع اسپرم نسبت به تخمک انجماد اسپرم ساده تراز انجماد تخمک و جنین صورت می گیرد که معمولا انجماد در زنانی که IVF و تخمک‌های زیادی دارند انجام می شود.

وی ادامه داد: زنانی که شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام می‌دهند در مواردی که اشعه به لگن تابیده می شود، تخمدان‌ها را به کلی از بین می برد که به همین دلیل این افراد نیاز به انجماد کردن تخمک خود دارند.

این متخصص زنان و نازایی با اشاره به اینکه تخمدان‌های یک زن ۳۰ ساله با شیمی درمانی وضعیت تخمدان یک زن ۴۰ ساله را پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: امروزه شیمی درمانی تا ۱۰ سال تخمدان‌ها را پیر می کند که در این موارد با اجازه پزشک متخصص، شیمی درمانی برای دوهفته به تاخیر می افتد تا بتوانیم تخمک‌ها را تحریک و فریز کنیم تا در صورت مایل بودن فرد به بچه دار شدن تخمک داشته باشد.

این عضو تیم تخصصی پژوهشگاه رویان با تاکید براینکه سن ازدواج و به تبع آن سن بارداری در کشور ما بالا رفته است و مشکل باروری را به همراه دارد، تصریح کرد: به دلیل کاهش باروری بعد از سن ۳۵ سال دختران مجرد به فکر فریز کردن تخمک‌های خود می افتند به طوریکه تخمدان در زمان از بین رفتن برعکس بیضه‌ها دیگر نمی تواند تخمک بسازد با این حال فریز کردن برای دختران مجرد توصیه نمی شود.

دکتر تهرانی نژاد با اشاره به اینکه بعد از سن ۴۰ سالگی میزان باروری کاهش می یابد و موجب افزایش سقط و ناهنجاری‌های کروموزومی در فرد می شود، بیان کرد: به دلیل کاهش تخمدان در طول زمان به خصوص در دوران یائسگی تخمک‌ها صدها بار توسط هورمون‌های مغز تحریک شده و آزاد نمی‌شوند، با این حال امکان باروری در سنین بالا خیلی پائین است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، فریز کردن تخمک را از نظرعلمی و اخلاقی در زنان سرطانی به صرفه تر از دختران مجرد دانست و گفت: هدف فریز کردن زنان سرطانی از دیدگاه علمی حفظ باروری زنان و مردان در آینده است که همه دانشمندان به سمت آن در حرکت‌اند، در نتیجه فریزکردن تخمک در دختران مجرد توصیه نمی شود.

دکتر تهرانی نژاد با اشاره به اینکه برداشتن نسج تخمدان به سادگی اسپرم و منجمدکردن آن نیست، افزود: تحریک تخمدان‌ها و گرفتن تخمک بدون عمل لاپاراسکوپی ممکن است عوارضی داشته باشد همچنین خطر تحریک شدید تخمدان و عوارض آن همیشه وجود دارد، با این حال با قراردادن فواید و زیان در کنارهم کسی در دنیا این کار را توصیه نکرده است.

وی در پایان گفت: در موراد استثنایی که همسر فرد دچار بیماری است و امکان باروری در آن وجود ندارد، دراین موارد استثنایی فرد باید تحت درمان قرار گیرد و به تحریک تخمک گذاری و انجماد آن پرداخته شود، به طوریکه در تمام این موارد باید شرایط را کنار گذاشت و یک تصمیم عاقلانه گرفت.


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ