شانه‌ چوبی بهترین وسیله برای نگهداری موها است/ استرس موها را تخریب می‌کند

امیری ادامه داد: عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش نور‌ آفتاب سبب کدر شدن مو و تغییر رنگ آن می‌شود؛ همچنین خشکی محیط سبب ایجاد موخوره و از دست رفتن جلای طبیعی مو می‌شود.

فارس: متخصص پوست و مو گفت: رنگ کردن به خصوص دکلره کردن مو،‌سشوار کشیدن مو و استفاده از مواد نگهدارنده در مو سبب تخریب ساقه‌های مو می‌شود و توصیه می‌کنیم افراد برای شانه‌کردن مو از شانه‌های چوبی استفاده کنند.

مجتبی امیری، در مورد شرایط موثر بر جنس و حالت مو اظهار داشت: شکل و حالت مو به عوامل مختلفی بستگی دارد که ژنتیک در آن نقش اول را بازی می‌کند.

وی تنوع جنس و حالت مو را به سه دسته نژاد سیاه‌پوست، آسیایی و کوکازویی که بیشتر ناحیه خاورمیانه از جمله ایران را در بر می‌گیرد تقسیم کرد و افزود: آفریقایی‌ها موهایی ضخیم‌تر و فر‌مانند دارند؛ نژاد آسیایی موهایی نازک‌تر با تراکمی کمتر و بی‌حالت دارند مانند چینی‌ها، کره و ژاپنی‌ها ولی نژاد کوکازویی که مردم کشور ما هم از آن گروهند موهایی بین صاف و فر با تراکمی نسبتا بیشتر دارند.

امیری تصریح کرد: مو از معدود اعضای بدن است که رشد دائمی دارد و فولیکول آن دارای تقسیم فعال و مداوم است به نحوی که یک فولیکول مو ۳ تا ۵ سال در فاز رشد است، دو هفته توقف رشد و ۳ ماه در حال استراحت است و با این روند هر تار مو در ماه حدود ۱۰ تا ۱۵ میلی‌متر رشد می‌کند.

به گفته این متخصص پوست مو، سرعت رشد مو به عوامل مختلفی بستگی دارد که عوامل داخلی بدن مانند تغییرات هورمونی، تغذیه و شرایط روحی و روانی بی‌تاثیر نیستند؛ به عنوان مثال کم‌کاری و پرکاری تیروئید، هورمون‌های مترشحه از تخمدان‌ها در رشد موی خانم ها بسیار موثر است یا با افزایش هورمون در بدن آقایان موی سر ریزش پیدا می‌کند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اذعان داشت:‌ ساختمان اصلی مو را ماده‌ای به نام سولفوپروتئین تشکیل می‌دهد که مصرف مناسب پروتئین‌های گیاهی و حیوانی در سلامت مو بسیار مهم است و از طرفی دیگر آهن، روی و ویتامین‌های گروه ب هم نقش مهمی را در رشد مو ایفا می‌کنند.

وی تاکید کرد: استرس یکی از عوامل مخرب بر رشد مو محسوب می‌شود تا جایی که گاهی استرس‌های ناگهانی سبب ریزش تدریجی مو می‌شود.

امیری ادامه داد: عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش نور‌ آفتاب سبب کدر شدن مو و تغییر رنگ آن می‌شود؛ همچنین خشکی محیط سبب ایجاد موخوره و از دست رفتن جلای طبیعی مو می‌شود.

وی گفت:‌ اثبات شده است که آلودگی‌های محیطی و صنعتی در تغییر مو نقش دارند و افراد باید برای رعایت بهداشت مو حداقل یک روز در میان با استفاده از شامپوهای استاندارد موها را تمیز نگه دارند.

امیری افزود: رنگ کردن مو به خصوص دکلره سبب تخریب ساقه مو و شکنندگی آن می‌شود که این تخریب برگشت‌ناپذیر است مگر اینکه مو مجددا رشد کند.

وی به بانوانی که عادت دارند موهای خود را مدام با برس‌های فلزی سشوار کنند توصیه کرد: اگر خانم‌ها مایلند موهایی سالم و پرپشت داشته باشند تا حد امکان از سشوار کردن پرهیز کرده و شانه‌های چوبی را جایگزین برس‌های فلزی یا پلاستیکی کنند.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *