شبکه ملی اطلاعات تمام حملات را مهار می‌کند

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه فاز اول شبکه ملی اطلاعات طبق برنامه تا پایان شهریور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، گفت: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، تمام حملات سایبری درگاه‌های کشور مهار خواهند شد.
رضا تقی‌پور در گفت‌وگو با (ایسنا)، به ذکر توضیحاتی درباره آخرین وضعیت شبکه‌ ملی اطلاعات پرداخت و اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته فاز اول این شبکه از پایان شهریورماه امسال آماده بهره‌برداری خواهد بود و یکی از مسائلی که در ارتباط با عملیاتی شدن این فاز می‌توان مورد توجه قرار داد بحث ایجاد پورتال یا سایت این شبکه است که اطلاعات کامل درباره خدمات و ویژگی‌های این شبکه را به کاربران ارائه می‌کند.
وی با بیان اینکه فاز اول شبکه ملی اطلاعات به جداسازی شبکه اطلاعات داخلی کشور از شبکه جهانی اینترنت مربوط می‌شود، ادامه داد: امروز درصد و حجم بالایی از حملات مختلفی که در فضای مجازی نسبت به کشور صورت می‌گیرد به گونه‌ای است که با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات برطرف خواهد شد. به عبارتی می‌توان گفت که با ایجاد این شبکه قادر به مهار صددرصدی حملات سایبری خواهیم بود و دیگر بدافزاری وارد نخواهد شد مگر برخی شیطنت‌ها و موارد خاصی که ممکن است از داخل کشور منشاء بگیرند.
تقی‌پور ادامه داد: با توجه به این موارد امنیت یکی از مباحث اصلی و مهمی است که در طراحی شبکه ملی اطلاعات مورد توجه ویژه قرار گرفته و از همان ابتدای کار بحث لایه‌های امنیتی جزو اولویت‌های ما بوده است.
وی همچنین به اتصال دستگاه‌های اجرایی به این شبکه اشاره کرد و افزود: نکته دیگری که در مورد شبکه ملی اطلاعات وجود دارد آنکه از نظر مدیریت شبکه تمام نرم‌افزارهای این بخش کاملا بومی هستند و مدیریت این شبکه هم به صورت کامل در داخل کشور صورت می‌گیرد و تنها برای دسترسی به اطلاعات خارج از کشور و یا مواردی که خود اینترنت به عنوان یک خدمت محسوب می‌شود به این شبکه رجوع می‌شود.
وزیر ارتباطات در ارتباط با جست‌وجوگر و ای‌میل‌های ایرانی که از زیرساخت‌های مهم شبکه ملی اطلاعات محسوب می‌شوند هم گفت: یک جست‌وجوگر در هفته ارتباطات مرحله آزمایشی کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر به صورت تدریجی در حال کامل شدن است. در بخش خصوصی نیز فعالیت‌های مختلفی با حمایت دولت در این زمینه صورت می‌گیرد. در زمینه ای‌میل‌های داخلی نیز وضعیت به همین صورت است اما در کل زیاد علاقه نداریم که نام ملی برروی این طرح‌ها گذاشته شود و بیش‌تر به بومی بودن آنها تاکید داریم. با حمایت‌هایی که دولت در این ارستا صورت داده بخش‌های خصوصی می‌توانند وارد این عرصه‌ها شوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به طراحی سیستم عامل بومی به عنوان یکی دیگر از زیرساخت‌های مهم شبکه ملی اطلاعات اشاره و اظهار کرد: تاکنون نسخه‌ای از سیستم عامل بومی تهیه شده و این نسخه در حال تکمیل است.
تقی‌پور در ادامه با تاکید بر لزوم راه‌اندازی مراکز داده استانی در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات یادآور شد: تاکنون بحث راه‌اندازی این مراکز در ۹ استان کشور به مراحل پایانی نزدیک شده و امیدواریم این بحث در ۹ استان دیگر هم تا پایان دهه فجر به سرانجام برسد، ۱۲ استان باقیمانده هم امید می‌رود تا پایان سال ۹۲ این مراکز را ایجاد کنند تا بدین ترتیب تمامی استان‌های کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند. البته در این میان اعتبارات و تامین آن موضوع مهمی است که می‌تواند نقش تسریع و یا کندکننده در پروژه‌ها داشته باشد و ما امیدواریم این بخش موضوع هم به خوبی کنترل شود تا مشکلی در اجرای این طرح ایجاد نشود.


iTanalyze.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ