شرط خروج فوری از فهرست ممنوع‌الخروج‌ها

 رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با تشریح چگونگی خروج فعالان اقتصادی از فهرست ممنوع‌الخروج‌ها گفت: در توافقات جدید که با سازمان امور مالیاتی صورت گرفته، به زودی تعداد ممنوع‌الخروج‌ها کاهش خواهد یافت.

محمد نهاوندیان  در خصوص اعلام فهرست ممنوع‌الخروج‌ها از سوی برخی دستگاههای دولتی گفت: تصور نمی‌رود که در شرایط کنونی اقتصاد ایران، کم کردن تحرک مدیران اقتصادی کمکی به اقتصاد کشور کند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: البته وصول درآمدها از جمله درآمدهای مالیاتی، یک وظیفه قانونی است که باید محقق شود؛ اما نباید فورا رویکرد سازمان امور مالیاتی، رویکرد ممنوع‌الخروجی و کم کردن تحرک مدیران اقتصادی باشد.

وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی نیز نظر خود در این رابطه را با سازمان امور مالیاتی مطرح کرده و در جلسه‌ای که هفته گذشته با ریاست این سازمان داشته است، اعلام نظر مساعد نسبت به خروج فعالان اقتصادی که نسبت به توافق با سازمان امور مالیاتی اقدام کرده‌اند را دریافت کرده است.

به گفته نهاوندیان، بر این اساس در صورتی که مودیان مالیاتی توافق لازم را با سازمان امور مالیاتی برای تنظیم زمانی پرداخت مالیات‌ها داشته باشند، بلافاصله از فهرست ممنوع‌الخروج‌ها خارج خواهند شد، البته در مذاکراتی که با قوای مقننه و قضاییه صورت گرفته، به صراحت اعلام شده است که برای وصول درآمدها چه وصول بدهی‌های بانکی و چه وصول درآمدهای مالیاتی به ابزاری مثل ممنوع‌الخروج کردن متوسل نشویم، چراکه این ابزار قابل توصیه‌ای نیست.

وی اظهار داشت: امیدواریم اصلاح لازم در قوانین و مقررات نیز صورت گیرد اما فعلا با توجه به مقررات موجود، هماهنگی که با سازمان امور مالیاتی صورت گرفته، این است که به سرعت رفع ممنوعیت فعالان اقتصادی صورت گیرد و این مانع جدید از سر راه فعالان اقتصادی برداشته شود.

نهاوندیان گفت: اگر مودی مالیاتی مراجعه به سازمان امور مالیاتی داشته باشد و توافق زمان‌بندی شده‌ای را برای پرداخت بدهی خود داشته باشد، از فهرست ممنوع‌الخروج‌ها خارج خواهد شد، البته نیاز نیست که عمل به این توافق فوری باشد، بلکه باید توافقات در نحوه پرداخت به موقع عملیاتی شود.

/۳۱۳۱

 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ