شرمن: نباید فعلا تحریم علیه ایران تصویب کرد

بهمن ۱۴۰۱

معاون وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه صدای آمریکا بار دیگر توقف بررسی لایحه تحریم‌های تازه علیه ایران در کنگره را خواستار شده و گفته است تهران و واشنگتن در آغاز راه درک متقابل قرار دارند.

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز، به نقل از فارس، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه و نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران، می‌گوید رفع چند دهه بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا، زمان می‌برد. وی همچنین بار دیگر به کنگره آمریکا پیشنهاد کرد دستکم فعلا بررسی تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران، را متوقف کند.

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای میان نمایندگان ایران و گروه موسوم به ۱+۵، دو هفته قبل در حالی در ژنو سوئیس برگزار شد که طرفین آن را «مثبت و رو به جلو» توصیف کردند. با این حال، نمایندگان کنگره آمریکا اعلام کرده‌اند که به زودی لایحه تازهی را برای افزایش تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، مورد بررسی قرار می‌دهند. شرمن دیروز با حضور در کنگره، توقف بررسی این لایحه را خواستار شد.

شرمن که با تلویزیون صدای آمریکا گفت‌و‌گو می‌کرد، در مورد تصمیم کنگره برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران گفت: فکر می‌کنیم الان زمان یک وقفه (در تصویب تحریم تازه) است.

وی با بیان اینکه «رفع بی‌اعتمادی دهه‌های قبل، زمان می‌برد»، در مورد تازه‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای، گفت: ما در آغاز راه درک متقابل از هم قرار داریم.

معاون وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در مورد اختلاف آمریکا و اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای ایران، گفت: هیچ‌ دو کشوری، منافع دقیقا یکسان ندارند.

دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ قرار است روزهای ۱۶ و ۱۷ آبان بار دیگر در ژنو برگزار شود. لابی اسرائیل در کنگره در تلاش است تا با متقاعد کردن نمایندگان برای تصویب لایحه‌ای تازه علیه ایران، عملا مذاکرات را از روند مثبت خود، خارج کند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *