شرکت های صادراتی در لبه تیغ

به گزارش تفسیری ممتازنیوز iبه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ ۵شنبه ۱۱م آبان ،

با منع صادرات برخی از اقلام شرکت های صادراتی دچار نگرانی شدند و اگر این روند ادامه یابد ضرر هنگفتی خواهند دید.

همایون دارابی کارگزار بورس در گفتگو با خبرنگار اقتصادیممتازنیوز، با بیان مطلب فوق افزود: تصمیم ناگهانی وزارت صنعت، معدن و تجارت سبب شد شرکت های صادراتی صدمه ببینند و این موضوع سبب افت شاخص بورس شد.

وی ادامه داد: سوددهی شرکت های صادراتی از محل ارزآوری در بازار افزایش می یابد و نیاز ارزی شان را با صادرات تامین می نمایند و اگر صادراتی صورت نگیرد دچار ضرر می شوند.

وی تصریح نمود: شرکت های صادراتی بازارهای صادراتی خود را از دست می دهند و در اختیار رقبای خود و کشورهای عربی، روسیه و ترکیه می گذارند.

دارابی ادامه داد: با توجه iبه تحریم های نفتی و بانک مرکزی صادرات غیرنفتی iبهترین راه برای ارزآوری است و این اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد ضرر و زیان بسیاری از صادرکنندگان می شود.

وی اضافه نمود: بسیاری از بازارهای هدف دیگر هیچ اطمینانی iبه ایران برای صادرات محصول iبه کشورشان نمی نمایند.

کارگزار بازار سرمایه تصریح نمود: بسیاری از محصولات صادراتی در گمرک باقی مانده که برخی از آن اقلام فاسدشدنی می باشند و خسارت وارده هیچگونه جبران نخواهد شد.

وی افزود: محصولاتی چون فولاد اگر صادر نشود ارز مورد نیاز مواد اولیه شان تامین نخواهد شد.

دارابی افزود: شرکت های پتروشیمی جهان درصدد خارج نمودن ایران از بازارهای جهانی است و منع صادرات در صنعت پتروشیمی سبب شده تا خودمان از دور رقابت خارج شویم و فضا را برای سایر رقبا باز کنیم.

وی در پایان خاطرنشان نمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت دلیلی برای منع واردات اعلام نکرده است و اگر این روند ادامه یابد شوک شدیدی iبه اقتصاد کشور وارد می شود./ک


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ