ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان

جام جم آنلاین: دبیر هنری ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان گفت: جشنواره امسال در هشت رشته نقاشی، خط نقاشی، طراحی، کاریکاتور، پوستر، حجم و بخش جدید ویدئو آرت و فتو آرت برگزار می شود.

به گزارش روز یکشنبه جام جم آنلاین از حوزه هنری، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: جشنواره هنرهای تجسمی جوان با برگزاری دوسال یکبار خود تبدیل به یک رویداد بین المللی و ملی در حوزه هنرهای تجسمی به ویژه در نسل جوان شده است که رشد کمی و کیفی هنرمندان شرکت کننده گواه سابقه درخشان این رویداد است.

وی با انتقاد از سایر نهادها درباره عدم حمایت از استعدادهای جوان، افزود: بنیه هنری کشور بسیار قوی و موثر است، ضمن اینکه باید باور داشت حمایت و همدلی با این استعداد های جوان راهگشای آینده فرهنگ و هنر کشور است که متاسفانه برخی نهادها و سیستم های فرهنگی – هنری کشور از وظلیف خود عدول می کنند و گاهی باعث نا امیدی نسل جوان هنرهای تجسمی کشور می شوند.

مرتضی گودرزی دیباج اضافه کرد: سطح این جشنواره با توجه به حضور ۴۰ هنرمند طراز اول کشور در زمینه هنرهای تجسمی ارتقا یافته است و این مسوولیت حوزه هنری در جهت بالا بردن سطح کیفی هنرهای تجسمی و معرفی و استعداد ها و زمینه های جدید هنری است.

وی با اشاره به انتخاب موضوع «خانواده» در این دوره از جشنواره، اظهارداشت: بحث خطر فرهنگی که به صورت پنهان و آشکار بنیان های فرهنگی ما را مورد هجوم قرار داه است ما را بر آن داشت تا با طرح موضوع «خانواده» دینی، ایرانی و اسلامی باعث توجه به این موضوعات و اعتنای بیشتر مردم و مسوولین شویم و آثاری تولید شود که به تقویت بنیان های فرهنگی – سنتی ما یاری خواهد رساند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری درباره بخش «ویدئو آرت» جشنواره هم گفت: با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تاثیر آن در عصر حاضر به فکر یک اجماع جدید در این حوزه افتادیم تا با جمع آوری نظرات اساتید و هنرمندان به یک اتفاق خوب هنری جدی برسیم.

گودرزی دیباج در پاسخ به این سوال که با توجه به همزمانی این جشنواره با جشنواره هنرهای تجسمی گرگان، اظهارداشت: برگزاری همزمان دو جشنواره هنرهای تجسمی اتفاق بسیار مبارکی است چرا که ما در سطح دنیا شاهد برگزاری جشنواره های متعددی در یک زمان هستیم و این باعث اعتلای سطح کیفی هنر در کشورمان خواهد شد. همچنین به دلیل فضا، وقت و حتی گاهی مضمون، مخاطبان می توانند انتخاب کنند که در کدام جشنواره شرکت کنند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری درباره ادغام جشنواره ها نیز گفت: هنرمندانی هستند که همزمان با حوزه هنری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می کنند و این باعث خوشحالی است اما در مورد ادغام جشنواره ها این مسئله باید سطوح کلان مدیریتی بررسی و اقدام شود.

گودرزی دیباج با بیان اینکه بودجه این جشنواره در حد معمول و متداول است، خاطر نشان کرد: اگر در بخش هایی نیاز به کمک های ویژه باشد مدیریت حوزه هنری دریغ نخواهد کرد.

براساس این گزارش، دبیر هنری ششمین جشنواره  هنرهای تجسمی جوان نیز گفت: توفیق هر جشنواره ای به میزان پرداخت رسانه ای آن مربوط است و این رسانه ها هستند که با پرداختن و پوشش خبری مناسب، یاری دهنده ما در به انجام رساندن این وظیفه خطیر ملی – دینی هستند.

وی افزود: جشنواره امسال در هشت رشته نقاشی، خط نقاشی، طراحی، کاریکاتور، پوستر، حجم و بخش جدید ویدئو آرت و فتو آرت برگزار می شود که علاقه مندان برای آشنایی بخش ها می توانند به سایت جشنواره مراجعه کنند.

اصغر کفشچیان مقدم به ترکیب هیات داوران جشنواره هم اشاره کرد و اظهارداشت: در این دوره تلاش کردیم که هیات داوران ترکیبی از نسل های مختلف هنرهای تجسمی کشورمان باشد چرا که ما با یک واقعیت در امر داوری روبه رو هستیم که مربوط به سلایق مختلف داوری است و ما برای اجناع این نظرات ترکیب خاص خود را اجرا کردیم.

وی افزود: اهمیت این جشنواره در پتانسیل و نیروی جوانی آن است و بستر مناسبی است تا سایر نهادها از بالندگی و استعداد استفاده کنند. چرا که نتایج این جشنواره به یقین باعث اعتلای سطح فرهنگ و هنر مملکت خواهد بود.

کفشچیان مقدم همچنین با اشاره به بودجه های کلان ورزشی و علمی افزود: ما شاهد سرمایه گذاری کلانی در بخش ورزش یا المپیادهای علمی هستیم که بسیار شایسته است اما این توجه به امر هنر کم تر و باعث نا امیدی و تاسف است. ما در این جشنواره شاید امکانات فیزیکی بسیار قوی نداشته باشیم ما دارای پتانسیل های زیادی از نظر نرم افزاری یعنی نیروی جوان داریم.

دبیر هنری ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان درباره بخش جدید ویدئو آرت، اظهارداشت:با توجه به زحمات خانه عکاسان، با جایگزینی بخش «ویدئو آرت» و «فتوآرت» به دنبال حوزه های جدیدی بودیم تا با حمایت از جوانان مشتاق به این شاخه های جدید هنر ایده ها و استعدادهای این جوانان را شکوفا و به نمایش بگذاریم.

کفشچیان مقدم یادآور شد: آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، آبان ماه امسال مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت که طبق برنامه ریزی های انجام گرفته در دی ماه سال جاری شاهد برگزاری نمایشگاه خواهیم بود البته صحبتهایی با مدیریت یکی از مراکز هنری صاحب نام برای برگزاری مراسم اختتامیه انجام گرفته که در صورت قطعی شدن نام آن را اعلام خواهیم کرد.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ