شکایت صدا و سیما از شبکه‌های اینترنتی

در حالی که مطابق با قانون اساسی، حق تاسیس شبکه‌های رادیو و تلویزیونی منحصرا به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی واگذار شده است، چند تلویزیون‌ و رادیوی اینترنتی از سوی شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی در محیط وب فعالیت می‌کنند که با واکنش و شکایت سازمان صداوسیما نیز مواجه شده‌اند.
به گزارش ایسنا،‌ در حال حاضر، تلویزیون‌هایی مثل تلویزیون «پایداری»، «نصر تی‌وی»، «فارس تی‌وی» هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند. دفتر شبکه تلویزیونی «امام رضا» نیز در حالی سال گذشته پلمپ شد که مسؤولان این شبکه ادعا می‌کردند شبکه «امام رضا» تحت نظر سازمان صدا و سیما بوده است.
هر چند این شبکه‌های تلویزیونی در چهارچوب سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند و تاکنون رویکردی چندان متفاوت از رسانه ملی نداشته‌اند، اما به نظر می‌رسد تاسیس چنین شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و تعدد آن‌ها این بیم را در مسؤولان رسانه‌یی ایجاد کرده که در درازمدت انحصار رسانه‌ی ملی خدشه‌دار شود.
اما رسانه ملی در اقدامی که اخیرا صورت داده، از چند سایت اینترنتی که محتوای صوتی و تصویری منتشر می‌کردند، شکایت کرده تا انحصار تلویزیون و رادیو را حفظ کند.
اخبار رسمی در این خصوص حاکی از آن است که معاونت حقوقی سازمان صداوسیما با استناد به ماده‌ی هفتم اساسنامه سازمان صداوسیما علیه این سایت‌ها شکایت کرده‌ است.
طبق این اساسنامه «تاسیس فرستنده و پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیونی در هر نقطه‌ی کشور در انحصار این سازمان بوده و چنانچه اشخاص حقیقی یا ‌حقوقی اقدام به تاسیس یا بهره‌برداری از چنین رسانه‌هایی کنند از ادامه کار آنان جلوگیری به عمل آمده و تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.»
با این حال،‌ تنها چند روز بعد از فراگیر شدن اخبار مربوط به این شکایت بود که شبکه تلویزیونی «پایداری» شروع به کار کرد. فعالیت این شبکه اینترنتی از ساعت ۱۹ ـ سوم اردیبهشت‌ ماه ـ امسال با پخش سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی آغاز شد.
برنامه‌های این شبکه تلویزیونی در راستای سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است، تلویزیون «پایداری» حتی بخشی از ساعات پخش خود را به پخش برنامه‌های رسانه ملی اختصاص داده است.
تلویزیون «پایداری» به انعکاس دیدگاه‌های «جبهه پایداری» که یکی از طیف‌های جریان اصول‌گرا است می‌پردازد؛ اما تا پیش از این، بیشتر شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌یی و اینترنتی، صدای مخالف مواضع رسمی دولت بودند.
«نصر تی‌وی» نیز در حالی با شکایت رسمی معاونت حقوقی سازمان مواجه شده که میثم محمدحسنی، مدیر این شبکه اعلام کرده «نصر تی‌وی» تلاش می‌کند تا در آینده‌ای نزدیک به شبکه‌ای ماهواره‌یی تبدیل شود.
حالا باید دید آیا رسانه ملی می‌تواند با شکایت از شبکه‌های تلویزیونی اینترنتی، تنها صدای موجود در فضای رسانه‌یی باقی بماند یا این که ایران به سمت تلویزیون‌های خصوصی‌ای پیش می‌رود که بدون داشتن ماهواره، تنها از فضای اینترنت برای گسترش و ترویج خود استفاده می‌کنند؟

iTanalyze.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ