شکست انحصار تنها راه حل ریشه ای مشکلات قیمتی خودرو

شکست انحصار تنها راه حل ریشه ای مشکلات قیمتی خودرو

شکست انحصار تنها راه حل ریشه ای مشکلات قیمتی خودرو

ممتازنیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علامه معتقد است: تا زمانیکه ارتباط بین مثلث خودروساز، دلال و افراد تاثیرگذار بر روند تعیین قیمت خودرو برقرار است، بازار خودروهای داخلی روی آرامش را نخواهد دید.

به گزارش «پرشین خودرو» علی خاکساری اظهار کرد: در فرایندی که قیمت‌گذاری خودرو تحت تاثیر برخی افراد ذی‌ نفوذ قرار دارد نباید انتظار ثبات قیمت خودروهای داخلی را داشت.
وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی کمیته قیمت‌گذاری و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به جای موافقت با افزایش قیمت خودروهای داخلی باید به بررسی نقش دلالان و واسطه‌ها بپردازند، خاطرنشان کرد: سازمان حمایت به عنوان نهاد ناظر بازار باید به‌طور شفاف اعلام کند که چطور خودروهای عرضه شده از سوی خودروسازان سر از بازار آزاد و انبار دلالان در می‌آورد؟
عضو هیات علمی دانشگاه علامه ادامه داد: اگر به جای حل ریشه‌ای این مشکل بخواهیم گرانی‌ها و نوسانات بازار خودرو را به وسیله افراد مرتبط با خودروسازان و صاحبان منافع مدیریت کنیم باید در انتظار آشفتگی بیشتر قیمت‌ها در این بازار باشیم.
خاکساری افزود: ‌خودروسازان چندین سال است که از یک پروسه تکراری و نخ نما شده برای افزایش قیمتها استفاده می‌کنند به‌گونه‌ای که هر زمان لازم دیدند، با کاهش عرضه موجب افزایش و آشفتگی قیمتها در بازار شده و پس از آن نیز از طریق افراد مرتبط مجوز افزایش قیمت را متناسب با نرخ‌های بازار کسب می‌کنند تا دور بعدی کاهش عرضه و رشد قیمتها فرا برسد.
وی با بیان اینکه این رفتار خودروسازان با توجیه حفظ صنعت خودرو و اشتغال موجود در آن صورت می‌گیرد، تصریح کرد: چنین رفتاری بیشتر از آنکه بیانگر نگرانی‌ها از اشتغال کارگران ایرانی باشد بازتاب منافع عده‌ای خاص در این صنعت است.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علامه، شکستن انحصار صنعت خودرو موجب حل ریشه‌ای مشکلات اینچنینی و ثبات قیمت انواع خودرو خواهد شد.
به گزارش ایسنا، اخیرا دبیر انجمن خودروسازان ایران از فعال شدن دستهای پنهان صنعت خودرو و ارتباط بین سیستم فروش برخی خودروسازان و دلالان و واسطه‌های بازار خبر داده است.
در این میان در حالیکه برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان صنعت خودرو برخورد با خودروسازان متخلف و جلوگیری از افزایش قیمت خودرو را خواستار شده‌اند، جلسه کمیته قیمت‌گذاری خودرو برای تصمیم‌گیری در خصوص مباحث مرتبط با قیمت این محصول برگزار خواهد شد.


پرشین خودرو | RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *