شناسایی ۶۰ مورد مشکوک به بیماری تب کنگو

۵ م دیماه ،

ممتازنیوز: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای آغاز بیماری تب کریمه کنگو در استان خراسان‌رضوی تاکنون ۶۰ مورد مشکوک به این بیماری شناسایی و ۲ نفر نیز فوت کردند. 

 به گزارش فارس، رضا سعیدی ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی خراسان‌رضوی که در محل سالن اجتماعات استانداری خراسان‌رضوی برگزار شد، اظهار داشت: از ابتدای آغاز بیماری تب کریمه کنگو در استان خراسان‌رضوی تاکنون ۶۰ مورد مشکوک به این بیماری شناسایی همچنین تعداد ۱۷ نفر بیماری آنان به تایید رسیده و ۲ نفر نیز فوت کردند. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون سه جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذا برگزار شد که رسیدگی به وضعیت کشتارگاه‌های موجود در استان و نیز تجهیز این کشتارگاه‌ها به پیش سردکن مصوب شد. 

وی با ارائه گزارشی در این ارتباط بیان کرد: در همین راستا در استان خراسان‌رضوی تعداد ۱۸ کشتارگاه داریم که از این تعداد کشتارگاه موجود تعداد ۱۴ کشتارگاه مجهز به پیش سردکن گوشت شده‌اند. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به سایر کشتارگاه‌های استان که برای پیش سردکن اقدام نکرده‌اند مهلت یک ‌ساله داده شد تا در این حوزه نیز اقدامات و تجهیزات لازم فراهم شود. 

سعیدی با اشاره به اینکه بعضی از این کشتارگاه‌ها هنوز  برای فراهم کردن پیش سردکن اقدام نکرده‌اند، ادامه داد: اگر کشتارگاهی مجهز به پیش سردکن برای ذبح‌های انجام شده نباشد می‌توان گفت که این ذبح در این کشتارگاه‌ها هیچ تفاوتی با ذبح در کنار خیابان و به تبع ‌آن آلودگی‌هایی که ممکن است در این راستا به اشخاص مصرف کننده منتقل شود، ندارد. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به اشخاصی که بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری تب کریمه‌کنگو می باشند اشاره کرد و اظهار داشت: بر این اساس زنان خانه‌دار، دامداران و پرسنل بهداشتی بیش از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. 

وی گفت: یکی از راه‌های جلوگیری از بیماری آگاه‌سازی مردم است که در جلسه قبل مصوب شد که روزنامه‌ها در ارائه تبلیغات فروش دام زنده اجتناب کنند اما با وجود این مصوبه شاهد درج این گونه تبلیغات در روزنامه‌های استان هستیم.


.
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *