شورایعالی فضای مجازی درگیر اجرای فیلترینگ نخواهد شد

مهدی اخوان بهابادی در نخستین نشست رسانه‌ای خود به عنوان دبیر شورایعالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور، در جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران مطالعه و رصد وضعیت فعلی دستگاه‌های کشور در بخش فضای مجازی را از مهمترین اولویت های شورایعالی فضای مجازی و به تبع آن مرکز ذیل آن عنوان کرد و گفت: تقسیم کار و مسئولیت بین فعالان این بخش از دیگر برنامه های این مرکز است تا بخش خصوصی برای دریافت مجوز، دچار سردرگمی تعدد دستگاه‌ها نشود.
وی در این راستا ساماندهی نظام صدور پروانه و مجوز برای فعالیتهای فضای مجازی کشور را گام جدی مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: در راستای ارتقای فعالیتهای فرهنگی و محتوایی و اقتصادی درصدد اجرایی کردن تلویزیون تعاملی با همکاری سازمان صدا و سیما در کل کشور هستیم.
دکتر اخوان تمرکز بر مدیریت مقابله با حملات سایبری به کشور را از دیگر وظایف شورایعالی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: همزمان با مذاکرات هسته ای ایران در روسیه، کشورهای معلوم الحال حملات سنگین سایبری برای ایران تدارک دیده و سعی کرده بودند به هر نحو ممکن با این حملات به تاسیسات اصلی و حیاتی کشور آسیب رسانی کنند که کوچکترین موفقیتی در این زمینه نصیبشان نشد به حدی این حملات شکست خورد که حتی دشمنان جرات کوچکترین اظهارنظری به خود ندادند.

تولیدکننده های محتوا در فضای مجازی فعالتر عمل کنند
وی مشکل فعلی فضای مجازی کشور را کمبود محتوا در این بخش و کم رنگ بودن فعالیت تولیدکنندگان محتوای فضای مجازی عنوان کرد و گفت: باید کاری کنیم که ارائه کنندگان محتوا در کشور به این نتیجه برسند که این بخش صرفه اقتصادی دارد و به این حوزه ورود کنند؛ این باعث تحول عظیم در حوزه خدمات وب خواهد شد و در نهایت نرخ ارائه خدمات مربوط به وب در کشور کاهش می یابد. براین اساس تجاری سازی فعالیتهای فضای مجازی برای تولیدکنندگان داخلی و به صرفه کردن آن از نظر اقتصادی از جمله اولین اقدامات مرکز ملی فضای مجازی خواهد بود.

اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی به تصویب می رسد
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه اساسنامه تشکیل این مرکز تدوین شده و باید در شورایعالی فضای مجازی به تصویب اعضا برسد، تصریح کرد: تاکنون شورایعالی فضای مجازی ۴ جلسه را با حضور رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا تشکیل داده است و در اولین جلسه ای که بعد از این خواهد داشت اساسنامه این مرکز نیز مصوب خواهد شد.
به گفته وی عدم انتخاب دبیر برای شورایعالی و مرکز ملی فضای مجازی سبب شد تا اخبار مربوط به برگزاری جلسات این شورا اطلاع رسانی عمومی نشود.

استفاده از ساختمان مرکز تحقیقات مخابرات برای مرکز ملی فضای مجازی
به گزارش مهر، اخوان بهابادی که پیش از این ریاست مرکز تحقیقات مخابرات ایران را عهده دار بود از هماهنگی شورایعالی فضای مجازی با رئیس جمهور و وزارت ارتباطات برای استقرار مرکز ملی فضای مجازی در محل مرکز تحقیقات مخابرات ایران خبر داد و گفت: براساس تکلیف مقام معظم رهبری باید هرچه سریعتر مرکز ملی فضای مجازی ایجاد شود که براین اساس قرار شد از امکانات اولیه موجود در این زمینه استفاده شود که استقرار در ساختمان مرکز تحقیقات مخابرات ایران به صورت توافقی با دولت تعیین تکلیف شد.

شورایعالی فضای مجازی درگیر اجرای فیلترینگ نخواهد شد
رئیس شورایعالی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که آیا این شورا به صورت مستقیم بر بحث فیلترینگ نظارت خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد که طبیعتا شورایعالی در آن سطح نخواهد بود که به صورت مستقیم بر عملکرد کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه ای دخالت داشته باشد و فعالیت پالایش فضای مجازی نیز توسط مرکز ملی فضای مجازی انجام نخواهد شد چرا که این مرکز درگیر کارهای اجرایی نبوده و تنها تصمیم گیری و هماهنگی و نظارت بر عملکرد دستگاهها را عهده دار خواهد بود و سیاستهای کلی را ابلاغ می‌کند.
وی همچنین گفت: شوراهای فعال در ذیل وزارتخانه ها و کارگروهها و کمیته های حوزه فضای مجازی ازاین پس با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی فعالیت خود را ادامه خواهند داد که این به معنای انحلال این تشکلها نخواهد بود.
اخوان در مورد جزئیات پیوست حکم مقام معظم رهبری در مورد تشکیل شورایعالی فضای مجازی نیز تاکید کرد که جزییات پیوست به مرور اطلاع رسانی خواهد شد تا مورد اقدامات خصمانه دشمنان نظام قرار نگیرد و از طرفی همه موضوعات آن قابل انتشار نیست.

لزوم بررسی دقیق طرح شبکه ملی اطلاعات
دبیر شورایعالی فضای مجازی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر برنامه های این شورا برای طرح کلان ایجاد شبکه ملی اینترنت تاکید کرد: از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستیم که طرح ایجاد شبکه ملی اطلاعات را به شورایعالی فضای مجازی ارسال کند چرا که جزییات این طرح باید بررسی دقیق شود تا اگر تصمیماتی است اجرایی و عملیاتی شود؛ هم اکنون در حوزه تعریف شده برای شبکه ملی اطلاعات طرح های مشابه در کشور مانند IP تی وی و IP مدیا داریم که توسط صدا و سیما در حال پیگیری است و از آنجا که زمینه های اشتراکی در این طرح ها وجود دارد و باید بر روی مراکز داده داخلی شکل گیرند، باید بررسی دقیقی با جزییات صورت گیرد تا چنانچه ممکن است در قالب طرح مشترک و یا جداگانه با توجه به تصمیم گیریهای مراجع این طرحها راه اندازی شود اما در نهایت امید می رود که ارائه خدمات چندرسانه ای امسال برای مردم ممکن شود.

پیاده سازی طرح اتصال فیبرنوری منازل توسط بخش خصوصی
اخوان در پاسخ به سوال دیگر مهر در زمینه برنامه های شورایعالی فضای مجازی برای طرح کلان اتصال فیبرنوری به منازل نیز گفت: دراین زمینه نیز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست اطلاعات خواهیم داشت تا بتوانیم جزییات این طرح را بازبینی مجدد کنیم اما در نهایت و به صورت کلان ما به دنبال این هستیم که بخش خصوصی اصل این فعالیت را عهده دار شود و دولت از اینکه متصدی این بخش باشد اجتناب کند.

وزارت ارتباطات مکلف به هماهنگی با شورایعالی فضای مجازی است
به گزارش مهر، معاون سابق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که شورایعالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات به هیچ وجه در عرض هم نبوده و در طول هم قرار می گیرند و گفت: وزارت ارتباطات مکلف به هماهنگی با شورایعالی فضای مجازی است و برای فعالیتهای خود نیازمند به اخذ تاییدیه در چهارچوب مصوبات شورا خواهد بود.
وی در مورد بودجه دستگاهها و نهادهای فعال در حوزه مجازی نیز گفت: تصمیم گیری بودجه برای دستگاهها و طرحهای حوزه فضای مجازی به صورت متمرکز انجام می‌شود اما به صورت متمرکز هزینه نخواهد شد.
اخوان بهابادی گفت: جایگاه این شورا در حدی است که در صورت نیاز به یک طرح جدید به کشور تعیین تکلیف به دستگاهها خواهد کرد و رهنمودهای آن را ارائه می‌کند که پروانه ای صادر شود.
۲۱۲۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *