شورای نگهبان مکاتبه و مذاکره خصوصی با کاندیداها ندارد؛ تعریف رجل سیاسی

ایران > انتخابات
عضو حقوقدان شورای نگهبان دربارهٔ آیین نامه تازه این شورا با بیان اینکه شورای نگهبان مدت هاست در جلسات متعدد مشغول تعریف رجل سیاسی و مذهبی است، گفت: اصل ۱۱۵ قانون اساسی توجه به شخصیت اشخاص دارد و شورای نگهبان در جلسات مختلف شرایط رجل سیاسی و مذهبی را در کنار سایر شرایط مثل مدیر و مدبر بودن بررسی می‌کند تا موضوع باز شود.

مهر نوشت: حسینعلی امیری عضو حقوق دان شورای نگهیبان در خصوص جزئیات آیین نامه تازه این شورا که برای بررسی دقیق تر صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تدوین شده است، گفت: شورای نگهبان یگانه مرجع احراز صلاحیت کاندیداها برای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان است.

وی اظهار کرد: در اصل ۱۱۵ یکی از شرایط انتخاب رئیس جمهور این است که از میان رجل سیاسی و مذهبی انتخاب شود و رجل سیاسی و مذهبی بودن تعریف خاصی دارد که احراز آن برعهده شورای نگهبان است.

امیری در ادامه افزود: شورای نگهبان مدت هاست در جلسات متعدد مشغول تعریف رجل سیاسی و مذهبی است تا مشخص شود چه کسانی مصداق رجل سیاسی و یا رجل مذهبی می باشند.

وی با بیان اینکه کسی که نماز و روزه می خواند را نمی توان یک رجل مذهبی معرفی کرد وکسی چند سال درس علوم سیاسی خوانده باشد به عنوان رجل سیاسی محسوب نمی شود گفت: اصل ۱۱۵ قانون اساسی توجه به شخصیت اشخاص دارد.

این عضو شورای نگهیان تصریح کرد: شورای نگهبان درحال حاضر در جلسات مختلف خود شرایط رجل سیاسی را در کنار سایر شرایط مثل مدیر و مدبر بودن را بررسی می کند تا موضوع باز شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد این موضوع یک بحث داخلی شورای نگهبان است که نیاز به اعلام عمومی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد بعضی اعضای شورای نگهبان نامه ای به کاندیدایی خاص که احتمال رد صلاحیتش است مکاتبه کرده اند تا وارد صحنه انتخابات نشود گفت: من به عنوان یک عضو شورای نگهبان این موضوع را تکذیب می کنم.

امیری همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قرار است شورای نگهبان در تعاملی با کاندیداها به کسانی که احتمال رد صلاحیتشان است مکاتبه کند تا ثبت نام نکنند گفت: در شورای نگهبان در این خصوص که بخواهیم به بعضی کاندیداها اعلام کنیم به سبب رد صلاحیت ثبت نام نکند بحثی نداشته ایم.


RSS
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *