شکایت ۹۰ داوطلب ردصلاحیت‌شده شورای شهر تهران

۲۳اردیبهشت،

ایران > انتخابات– ممتازنیوز:
که تاکنون ۹۰ کاندیدا‌ی رد صلاحیت شده در شهر تهران و ۳۱۱ داوطلب رد صلاحیت شده شورای شهر در شهرستان‌ها اعتراضاتشان را نسبت به روند بررسی صلاحیت‌شان در هیات اجرایی به هیات نظارت اعلام کردند.

حسین طلا، رئیس هیات عالی نظارت بر شورای اسلامی شهر و روستا در استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این خبر اظهار کرد: در کل استان تهران حدود ۸۵۰۰ نفر ثبت نام کردند که حدود ۴ هزار و سیصد نفر آن داوطلب کرسی شورای شهر در ۴۱ شهر در استان تهران و مابقی داوطلب کرسی شورای روستا بودند.

وی گفت:‌ از بین داوطلبان ۸۹ درصد آقایان و ۱۱ درصد خانم‌ها تشکیل داده‌اند.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا در استان تهران خاطرنشان کرد: تاکنون ۹۰داوطلب انتخاباتی شورای شهر تهران اعتراض خود را به روند بررسی صلاحیت در هیات‌های اجرایی به هیات نظارت اعلام کردند، در بین ۴۱ شهر استان تهران نیز ۳۱۱ نفر اعتراض‌شان را به هیات‌های نظارت اعلام کرده‌اند.

طلا در عین حال تاکید کرد: طبق تبصره یک و دو ماده پنجاه قانون انتخابات، کاندیدا‌ها می‌توانند شکایت خود را از روند بررسی صلاحیت در هیات‌های اجرایی به این هیات ارایه دهند تا آنها این شکایت را به هیات‌های نظارت اعلام نمایند، هنوز این گونه شکایت‌ها از هیات‌های اجرایی به ما نرسیده است، کاندیدها با اطلاع از زمان ابلاغ رد صلاحیت‌شان تا ۴ روز وقت دارند تا شکایت‌شان را به هیات‌های نظارت ارایه کنند.

وی درمورد تماس تلفنی با کاندیدا‌ها در مورد اعلام رد صلاحیشان توسط هیات‌های اجرایی نیز گفت: ‌به کاندیدا‌ها تلفنی زنگ زده شده و به آنها گفته شده رد صلاحیت شده و استعلام خود را بگیرند چون دراین مرحله تایید‌شدگان اعلام نمی‌شوند چرا که هیات‌های نظارت از این به بعد به بررسی صلاحیت تاییدشدگان هیات‌های اجرایی می‌پردازند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: طبق قانون، هیات‌ نظارت به بررسی تایید شدگان صلاحیت هیات‌های اجرایی می‌پردازد، بعد از آن رد شدگان هیات‌های اجرایی که توسط هیات نظارت رد شده‌اند از ۱۲ اردیبهشت تا اول خرداد فرصت شکایت دارند که در شهرها به هیات‌های عالی استان تحویل ‌دهند و نهایتا تا ۱۲ خرداد اساسی کاندیدا‌های نهایی مشخص می‌شود.

وی در مورد میزان رد صلاحیت کاندیدا‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا شورای شهر در هیات‌های اجرایی گفت: ما به این مسائل ورود پیدا نمی‌کنیم چون قانون هیچ ‌اشاره‌ای به اصلاح‌طلب یا اصولگرا نکرده است بلکه باید کاندیدا‌ها یکسری شاخص‌ها داشته باشند تا تایید صلاحیت شوند؛ گزارشات هیات‌های اجرایی و نظارت براساس یکسری استعلام‌ها و شاخصه‌ها است که براساس آن، موضوع صلاحیت‌ها مورد بررسی قرارمی‌گیرد.

 رد صلاحیت‌های اعلامی در این مرحله نتیجه بررسی‌های هیات‌های اجرایی است.

بر اساس این گزارش در نهایت روز ۲۸ اردیبهشت نتیجه بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها در هیات نظارت به داوطلبان ابلاغ می‌شود و بعد ازاعلام نتیجه بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها توسط هیات نظارت معترضان می‌توانند به مدت چهار روز یعنی تا اول خرداد شکایت خود را اعلام کنند بعد از آن هیات نظارت نتیجه نهایی بررسی صلاحیت را در روز ۱۲ خرداد به فرمانداری‌ها ابلاغ می‌کند تا آنها نتیجه را به داوطلبان اعلام نمایند.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ