«شیخ خراقانی» و «دیدار شمس و مولانا» در بزرگداشت‌های یونسکو

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران از تصویب سالروز تولد شیخ خراقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ خبر داد.

«شیخ خراقانی» و «دیدار شمس و مولانا» در بزرگداشت‌های یونسکو

به گزارش ممتاز نیوز، حجت‌الله ایوبی با اشاره به برگزاری جلسه روز پنجشنبه یونسکو اظهار کرد: برای من باعث خوشحالی و افتخار است که پرونده‌ای که از مدت‌ها قبل به مناسبت هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خراقانی و هشتصدمین سالگرد دیدار شمس تبریزی و مولانا آماده شده بود تا برای سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار بگیرد به ثمر نشست.

او سپس گفت: این اتفاق بزرگ مسیر خود را به خوبی طی کرد و در جلسه روز پنجشنبه در پاریس این پرونده جمهوری اسلامی ایران مطرح شد و بدون هیچ مخالفتی به تصویب رسید. برای ما باعث خوشبختی است که هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خراقانی شخصیت بی‌مانند ادبیات و فرهنگ و عرفان ایرانی اسلامی و از سویی دیدار شمس تبریزی و مولانا در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار گرفت. 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تاکید کرد: این کار هوشمندانه‌ای بود که ما به جای ولادت و درگذشت، یک رویداد تاریخی (دیدار شمس و مولانا) را که در حقیقت تولد اصلی مولانای امروز ما است مطرح کردیم. ما از شمس و مولانا نیز سخن گفتیم، از مرید و مراد.

ایوبی ادامه داد: این دو اتفاق را به همه مردم ایران و شاهرود و به ویژه به مردم تبریز به عنوان زادگاه و شهر خوی به عنوان محل بارگاه شمس تبریزی تبریک می‌گویم. 

او توضیح داد: دو سال می‌توانیم در کشورهای مختلف به نام این دو شخصیت سخن بگوییم و دنیا به این دو شخصیت بشری توجهی ویژه دارد تا بداند این دو شخصیت چه ویژگی‌هایی داشتند که مورد توجه جهان قرار گرفتند. این موفقیت بزرگ را تبریک می‌گویم و از همه همکاران که برای مطرح شدن این پرونده‌ها و پشت سر گذاشتن موانع و در نهایت تصویب آن تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ