شیر مادر در ۶ ماه اول تمام مواد غذایی لازم نوزاد را تأمین می‌کند

اسفند ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : وزارت بهداشت شیر مادر (همراه با ویتامین AD یا مولتی ویتامین) به تنهایی برای مدت ۶ ماه اول می‌تواند تمام مواد غذایی لازم برای شیر خوار را تأمین کند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از فارس ؛ سمانه سادات حسینی، کارشناس کودکان گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت نیشابور گفت:  پس از ۶ ماه شیر خوار به آهن و مواد غذایی بیشتری نسبت به آنچه در شیر مادر موجود است، نیاز دارد و از این زمان شیرخوار باید کم کم با غذاهای جامد آشنا شود.

سادات حسینی افزود: آغاز زودتر از موعد غذای کمکی، سبب بروز حساسیت هایی در شیر خواران به سبب ناتوانی سیستم هضم غذایی آنها می گردد.

وی بیان داشت: باید توجه داشت در صورت عدم وزن گیری و کافی نبودن شیر مادر فقط در صورت تایید کارکنان بهداشتی یا پزشک می توانید تغذیه کمکی را زودتر از ۶ ماهگی آغاز کنید.

کارشناس کودکان گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت نیشابور اضافه کرد: آغاز تغذیه کمکی نباید دیرتر از ۶ ماهگی باشد و مواد غذایی چه از نظر نوع و چه از نظر مقدار به تدریج به برنامه غذایی شیرخوار اضافه شود و پس از آغاز غذای کمکی به تغذیه با شیر مادر تا پایان ۲ سالگی ادامه دهید.

حسینی اظهار داشت: وقتی غذاهای کمکی را آغاز می کنید به تغذیه با شیر مادر بیش از پیش ادامه دهید و هر زمان شیر خوار مایل بود به او شیر بدهید مدت هر وعده تغذیه با شیر مادر نیز باید مشابه قبل باشد.

وی افزود: قبل از تهیه غذا دستان خود را تمیز بشویید و از تمیز بودن تمام ظروف مورد استفاده مطمئن شوید.

وی خاطرنشان کرد: از یک نوع ماده غذایی ساده آغاز و کم کم به مخلوطی از چند نوع برسانید و در آغاز ، غذاهای نسبتاً رقیق (کمی غلیظ تر از شیر مادر) تهیه کنید و سپس به تدریج بر غلظت آن بیفزایید.

کارشناس کودکان گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت نیشابور ادامه داد: شیرخوار را از سن ۶ ماهگی تشویق کنید مایعات را با فنجان بنوشد.

وی یادآور شد: بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف ۵ تا ۷ روز فاصله بگذارید این کار سبب می‌شود اگر ناسازگاری به یک ماده غذایی وجود داشته باشد شناخته شود و از طرف دیگر دستگاه گوارش شیر خوار فرصت عادت به مواد غذایی را پیدا می‌کند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *