شیطنت ضد ایران در نشست فنی آژانس

در پی برگزاری نشست توجیهی آژانس برخی رسانه های غربی به دروغ مدعی شدند که در این نشست تصاویری ماهواره ای در خصوص پاکسازی پارچین توسط هرمان ناکارتس معاون امور پادمان مدیرکل آژانس به نمایش درآمده است.

به گزارش شبکه خبر، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران درآژانس بین المللی انرژی اتمی به برخی کشورها توصیه کرد که فضای سزنده همکاری ایران و آژانس را مخدوش نکنند.

سلطانیه این مطلب را در نشست توجیهی فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین مطرح کرد .

این نشست پیرامون گزارش اخیر “یوکیو آمانو” مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص اجرای پادمان در ایران با حضور سفرای کشورهای مختلف در مقر آژانس برگزار شد . 

سلطانیه در این نشست در توضیحاتی که در خصوص برخی از سوالات فنی داد تاکید کرد که همه کشورها باید اجازه بدهند آژانس و ایران همکاری های فنی و حرفه ای خودشان را ادامه دهند .

این نشست همچون دیگر نشست های توجیهی قبل از نشست شورای حکام که دوشنبه هفته آینده آغاز می شود؛ درباره گزارش مدیرکل در زمینه انجام بازرسی ها در ایران و اجرای پادمان در ایران بود .

در این جلسه “هرمان ناکارتس ” معاون مدیرکل آژانس توضیحاتی در باره گزارش اخیر آمانو ارایه کرد و پس از آن نمایندگان برخی کشورها سوالات خود را در فضایی آرام در زمینه مسائل فنی مطرح کردند.

آمانو در گزارش خود ارزیابی مثبتی از سفرش به ایران داشت که این موضوع در ایجاد فضای آرام در نشست توجیهی امروز آژانس تاثیر داشت.

گزارش جدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران جمعه هفته پیش منتشر شد و در اختیار اعضای شورای حکام آژانس قرار گرفت.

آمانو در گزارش خود تصریح کرد: آژانس نداشتن انحراف در فعالیتهای هسته ای اعلام شده ایران را که تحت نظارت قرار داد؛ تایید می کند .

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود افزود: بدون شک پیشرفتهایی در خصوص راهکار شفاف سازی در مواردی که در گزارش نوامبر۲۰۱۱ توسط مدیر کل آژانس آمده بود؛ صورت گرفته است.

آمانو در عین حال در گزارش خود از تهران دعوت کرده است که توافق نهایی درباره راهکار مذکور را تسریع بخشد .

در پی برگزاری نشست توجیهی آژانس برخی رسانه های غربی به دروغ مدعی شدند که در این نشست تصاویری ماهواره ای در خصوص پاکسازی پارچین توسط هرمان ناکارتس معاون امور پادمان مدیرکل آژانس به نمایش درآمده است .

دیپلماتهای جنبش عدم تعهد پس از این نشست ، ادعای پاکسازی در پارچین را مضحک دانسته و خاطرنشان کردند که فعالیت هسته ای به گونه ای است که نمونه ذرات آن تا ده ها سال باقی می ماند و به هیچ وجه قابل محو کردن نیست .

 این دیپلماتها با اشاره به اینکه ناکارتس به عنوان معاون امور پادمان مدیرکل به هیچ وجه موضوع پاکسازی پارچین را در نشست توجیهی آژانس مطرح نکرد؛ تاکید کردند که این ادعا توسط رسانه هایی جعل شده است ونشان دهنده عدم آشنایی رسانه ها به امور فنی هسته ای است.

آنها تصریح کردند: این دروغ پردازی ها برای تاثیر گذاری بر نشست آتی شورای حکام است .

اسفند سال گذشته خبرگزاری “آسوشیتد پرس ” یک روز قبل از بررسی موضوع ایران در شورای حکام دست به یک خبرسازی زد و مدعی شد که وجودکامیون ها در منطقه پارچین نشانه تلاش ایران برای پاکسازی و از بین بردن آثار آزمایش های هسته ای در این منطقه است .

اکنون نیز پنج روز قبل از نشست آتی شورای حکام همان قصه تکرار شده و خبرگزاری ” رویترز ” مدعی شده است که حضور بلدوزرها در منطقه پارچین نشانه تلاش ایران برای پاکسازی این منطقه است.

 هیات نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گذشته نیز این گزارش‌ها را رد کرده و اتهامات این‌چنینی درباره پارچین را “بچه‌گانه” و “مسخره” خوانده بود.

 یک روز بعد از اجلاس مذاکرات ایران با ۱+۵ در بغداد و بعد از موکول شدن ادامه مذاکرات به اجلاس بعدی در مسکو، جدیدترین گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد و در اختیار اعضای شورای حکام آژانس قرار گرفت.

 به اعتقاد مسئولین مربوطه گزارش ۱۱ صفحه ای مدیرکل آژانس به شورای حکام و ارائه گزارشی کامل از بازرسی های صورت گرفته از ۱۶مرکز هسته ای و ۱۰مرکز جانبی آن، بیانگر نظارت کامل آژانس بر فعالیتهای صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.


BarackObama.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *