شیوع سندروم داون ۲ تا ۵ مورد در ۱۰۰ تولد زنده است

۲۳م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

مطالعات نشان می دهد که شیوع سندروم داون در سنین پس از ۴۰ سالگی افزایش قابل ملاحظه ای یافته و به حدود ۲ تا ۵ مورد در ۱۰۰ تولد زنده می رسد.

منصور روان نژاد، کارشناس ارشد ژنتیک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت:  سندروم داون مهم ترین و شایع ترین اختلال کروموزوم های اتوزومی در انسان است که در همه مناطق دنیا و در بین نژادهای مختلف بروز می کند.

وی با بیان این که شیوع کلی سندروم داون حدود یک مورد در هر ۷۰۰ تولد زنده است اظهار داشت: با افزایش سن مادر خطر بروز این بیماری افزایش ملاحظه ای می یابد و در واقع شیوع سندروم داون  با افزایش سن مادر و نه افزایش سن پدر، بیشتر می گردد.

روان نژاد با اشاره به این که میزان بروز سندروم داون در ۲۰ سالگی حدود یک مورد در ۲۰۰۰ تولد زنده است، تاکید کرد: مطالعات نشان می دهد که شیوع سندروم داون در سنین پس از ۴۰ سالگی افزایش قابل ملاحظه ای یافته و به حدود ۲ تا ۵ مورد در ۱۰۰ تولد زنده می رسد.

وی یادآور شد: کوتاهی قد، سر گرد و کوچک، چشم های باریک و زاویه دار، گوش های غیر عادی، کف دست های کوچک، اندام های سست، عقب ماندگی ذهنی، اختلالات قلبی و گوارشی از علایم مهم سندروم داون است./ح


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *