شیون تار در فراغ لطفی / لطفی در گرگان دفن می‌شود

گردآوری توسط گروه موسیقی ممتازنیوز

محمدرضا لطفی نوازنده پیشکسوت تار صبح امروز جمعه ۱۲ اردیبهشت درگذشت.

به گزارش خبرنگار موسیقی ممتاز به نقل از هنرآنلاین، محمدرضا لطفی موسیقیدان برجسته کشورمان صبح امروز پس از تحمل یک دوره بیماری سخت دار فانی را وداع گفت.

این نوازنده ساعت ۳ صبح امروز جمعه ۱۲ اردیبهشت ماه در گذشت.

لازم به یادآوری است محمدرضا لطفی در ایام نوروز برای تکمیل روند درمان و بهبودی بیماری سرطان خود در بیمارستان بستری و طی یک ماه قبل بسیاری از مدیران فرهنگی و هنرمندان از این موسیقی دان برجسته کشور عیادت کردند.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون امور هنری، داود گنجه‌ای نوازنده و عضو شورای‌عالی خانه موسیقی و… از جمله این عیادت‌کنندگان بودند.

زنده‌یاد محمدرضا لطفی در سال ۱۳۲۵ در شهر گرگان به دنیا آمد. در هنرستان موسیقی به مدت ۵ سال به آموختن موسیقی پرداخت و موسیقی را نزد استادانی چون علی اکبر شهنازی و حبیب الله صالحی فرا گرفت. پس از پایان هنرستان به دانشکده موسیقی رفت و به تکمیل آموخته هایش پرداخت.

مرحوم لطفی در سال ۱۳۵۳ به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد. به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد. در سال ۱۳۵۴ گروه “شیدا” را راه‌اندازی کرد و به همراه گروه “عارف” به سرپرستی حسین علیزاده به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت.

او بعد از این فعالیت‌ها کانون موسیقی “چاووش” را با همکاری هنرمندانی مثل حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی‌اکبر شکارچی راه‌اندازی کرد و در طی یک فعالیت چشمگیر آثاری از این گروه به جای ماند که به نقل از بسیاری از اساتید از بهترین کارهای موسیقی ایران به شمار می روند.

محمدرضا لطفی در سال ۱۳۴۳ جایزه اول موسیقی دانان جوان را نیز کسب کرد. پس از انحلال “چاووش” و بعد از سفرهای بسیاری که برای کنسرت به ایتالیا، فرانسه و آلمان داشت، در سال ۱۳۶۵ به آمریکا رفت. او علاوه بر کنسرت‌های متعدد در سراسر آمریکا، مرکز فرهنگی هنری “شیدا” را در واشنگتن تاسیس کرد.

لطفی بعد از سالها دوری دوباره به وطن بازگشت و در مکتب خانه میرزا عبدالله به تدریس علاقه مندان موسیقی و برگزاری کنسرت های متعدد مشغول شد .

“همیشه در میان”، “درویش خان”، “آب را گل نکنیم”، “گروه‌های سه گانه شیدا”، “سپیده”، “به یاد طاهر زاده”، “چهارگاه”، “بهانه از توست”، “به یاد عارف”، “بال در بال”، ” تنها یک خاطره”، “صبح سحر”، “جان جان”، “شور خورشید”، “انتظار”، “رمز عشق”، “خموشانه”، “پرواز عشق”، “گریه بید”، “قافله سالار” از جمله آثاری می باشند که زنده‌یاد لطفی با همراهی هنرمندان صاحب نام موسیقی ایرانی آن‌ها را تولید کرد.
 

خبرگزاری ممتاز به نقل از هنرآنلاین، درگذشت این هنرمند برجسته کشورمات را به جامعه هنری تسلیت می گوید.

پایان پیام/۴۶


آخرین خبرها
منبع:هنرآنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *