شیوه کاشت شاخه های بامبو

گردآوری توسط گروه خانواده ممتاز نیوز

ساقه‌های تازه رشد یافته بامبو، معمولاً از پایه بامبو در زمین رشد کرده و از خاک بالا می‌آیند ما با این مقاله شما را به روش کاشت بامبو کمک می کنیم

مقدمه

ساقه‌های تازه رشد یافته بامبو، معمولاً از پایه بامبو در زمین رشد کرده و از خاک بالا می‌آیند. تا زمانی که این ساقه‌ها سالم  و زنده باشند، می‌توان آن‌ها را از ریشه جدا کرده و در جای دیگری از باغچه و یا گلدان دیگری کاشت. بسته به نوع بامبو، ساقه‌های جدید ممکن است به ریشه‌های زیاد و یا جوانه‌های دیگر در ساقه خود نیاز داشته باشند تا بتوانند پس از کاشت در گلدان و یا زمین ، زنده بمانند. کاشتن جوانه در همان عمقی و همان جهتی که در حال رشد بود، جزو عوامل اصلی در بقای آن محسوب می‌شوند.

 

دستور العمل ها

کاشت در خاک بیرون

با استفاده از یک بیل یا ماله، یک چاله کم عمق حفر کنید. از ساقه بامبو به عنوان راهنما استفاده کرده و چاله‌ای به عمقی برابر با عمقی که ساقه از آن شروع شده بود را حفر کنید. چاله را به عرض دو برابر پایه ساقه و یا عرض ریشه‌های آن ( در صورتی که موجود بودند) حفر کنید.ساقه بامبو را مطابق شرایطی که در آن در حال رشد بود در چاله قرار دهید. در صورت نیاز خاک را کم و یا اضافه کنید تا ساقه در همان وضع اولیه خود کاشته شود.

ساقه را در حفره قرار دهید. آن را طوری قرار دهید که جهت آن دقیقاً به سمت بالا باشد، و یا طوری آن را قرار دهید که شبیه حالت اولیه آن باشد. ریشه‌ها را با ملایمت در انتهای چاله پخش‌کنید و با یک دست ساقه را نگه‌دارید و با دست دیگر خاک را در چاله بریزید.چاله حفاری را به طور کامل با خاک معمولی باغبانی پر کنید و به آرامی خاک را به پایین فشار دهید تا حباب‌های هوا از بین بروند.شاخه تازه کاشته بامبو را پس از کاشت به طور ملایمی آب دهید. از آب دادن بیش از حد خودداری کنید، زیرا باعث پوسیدن ریشه می‌شود، ولی لازم است که خاک و ریشه به طور کامل مرطوب شوند.

 

کاشت در گلدان

یک گلدان خوب و خاک گل کاری مناسب تهیه کنید. از خاک‌های سطحی خریداری‌شده و یا محلی برای کاشت گیاه خود استفاده نکنید، برای اینکه این خاک‌ها پس از چند بار آب دادن سفت می‌شوند.سعی کنید گلدانی به اندازه مناسب که قابلیت تخلیه آب را دارد برای نهال بامبوی خود خریداری کنید. از خرید گلدان کوچک که باعث فشرده شدن ریشه‌های گیاه می‌شود، و از خرید گلدان‌های خیلی بزرگ برای ساقه بامبوی خود خودداری کنید.

گلدان را از خاکی که تهیه کرده‌اید تا نصف پر کرده و بامبو را در آن قرار دهید. با استفاده از خط گِلی که بر روی بامبو قرار دارد، جهت اولیه‌ای که بامبو در آن رشد می‌کرد را مشخص کنید. سپس با یک دست بامبو را نگه داشته و با دست دیگر، در گلدان خاک بریزید تا سطحی که پایه بامبو در عمق مورد نیاز قرار بگیرد. در زمان اضافه کردن خاک، به آرامی خاک را به پایین فشار دهید.پس از اینکه نهال را در گلدان کاشتید، به آن به میزان نیاز آب دهید. میزان مناسب آب دادن به گیاه قدری است که مقداری از آب، از سوراخ‌های انتهای گلدان خارج شوند.

 

نکات و هشدارها

بهترین زمان برای نشاکاری شاخه‌های بامبو، شروع فصل رویش است. برای اینکه در این زمان، دمای خاک مناسب بوده و هوا گرم و مرطوب باقی می‌ماند.اطمینان حاصل کنید که خاک اطراف نهال تازه کاشته شده بامبو همیشه مرطوب باشد. هیچ‌وقت خاک نباید خیس و یا خشک و سفت شود. زمانی که نهال‌ها رشد کردند و برگ‌های سبز دادند، به احتمال زیاد ریشه‌های زیر خاک نیز سالم هستند.

 

منبع: ویکی ۵۰۴۰


پورتال ایران
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *