“صادرات” ۲۲۲ میلیون دلار “کالای غیر نفتی” از “گمرک آستارا”

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

در نه ماهه سال جاری ۵۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۲۲ میلیون دلار به خارج کشور صادرشده است.

به گزار ش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از گمرک آستارا، جهانگیر بخشی ‏مدیر کل گمرک آستارا گفت: در نه ماهه سال جاری ۵۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۲۲میلیون دلار به خارج کشور صادرشده است.

عمده کالاهای صادره شامل محصولات کشاورزی، سیمان، گچ، شوینده ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی وفلزی به کشور های آذربایجان، گرجستان وروسیه صادر شده است.
 
در مدت یاد شده ۷۷ هزار تن کالا به ارزش ۶۵ میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده است.

این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ۲ درصد  کاهش و از لحاظ ارزش ۳۵درصد افزایش داشته است. عمده کالاهای وارده شامل مواد شیمیایی، چوب، آهن آلات، ماشین آلات و لوازم برقی بوده که از کشورهای روسیه، گرجستان و آذربایجان وارد کشور شده است.

در همین مدت ۳۸ تن کالا به ارزش ۱۰۵میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱۴درصدواز حیث ارزش ۳۴درصد افزایش داشته است.

عمده کالاهای ترانزیت ورودی لوازم چوب، فراوده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه وورق آهن بوده است که از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان، اکراین به مقصد کشورهای ترکیه، عراق، امارت متحده ترانزیت شده است.

در مدت یادشده ۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۳ میلیون  دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.

عمده کالاهای صادرات چمدانی شامل مواد غذایی، البسه، مواد پلاستیکی، محصولات کشاورزی به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

در همین مدت ۵۰۱۸۲۱ نفر مسافر از طریق گمرک آستارا تردد کرده اند که این مقدار نفر نسبت به مدت مشابه سال قبل۲۲ درصد افزایش داشته است.

در آمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در نه ماهه سال جاری مبلغ۱۶۲میلیاردو ۴۵۴ میلیون ریال بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۵۶ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ