صالحی: اظهارات مقامات آمریکا خلاف توافق ژنو است

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
علی‌اکبر صالحی تاکید کرد که غرب باید در مذاکرات هسته‌ای با ایران از ماجراجویی اجتناب کند.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه خبری پرس تی وی اخطار داد که تلاش‌های غرب برای تضعیف توافق هسته‌ای که در ماه نوامبر سال قبل در ژنو به دست آمد برای غرب مخرب خواهد بود.

صالحی از اظهارات اخیر وندی شرمن،‌ معاون وزیر امور خارجه آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد و گفت که چنین اظهاراتی خلاف قول‌هایی است که در توافق ژنو داده شد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که نتایج ماجراجویی در قبال ایران تنها به خود غرب برمی‌گردد و ایران در این راستا چیزی را از دست نخواهد داد.

صالحی گفت: ما در این موقعیت چیزی را از دست نمی‌دهیم، ولی طرف مقابل آسیب خواهد دید.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران علاوه بر آن اعلام کرد که تهران به گفت‌وگوهایش با آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد تا به یک نقشه راه در زمینه همکاری‌های دو جانبه بیشتر تحت بیانیه‌ای که در ماه نوامبر سال ۲۰۲۴ بین ایران و آژانس امضا شد دست یابد.

شرمن روز سه‌شنبه در اظهاراتش خطاب به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت که توافق هسته ای با ایران بی‌نقص نیست، ولی برنامه هسته‌ای ایران را به عقب می‌راند.

ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آلمان) در تاریخ ۲۴ نوامبر سال ۲۰۲۴ توافقی را در ژنو امضا کردند که اجرای آن در تاریخ ۲۰ ژانویه آغاز شد.

طبق این توافق کشورهای گروه ۱+۵ قبول کردند که بعضی تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را در ازای اقدامات اعتمادساز تهران و محدودیت بعضی ابعاد فعالیت‌های هسته‌ای‌اش به مدت شش ماه، لغو کنند.

دو طرف علاوه بر آن توافق کردند که در این چارچوب زمانی هیچ‌گونه تحریم هسته‌ای تازهی علیه ایران اعمال نشده است.

دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ در تاریخ ۱۸ فوریه در وین، پایتخت اتریش از سر گرفته شود.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.