صالحی به مذاکرات هسته ای ایران پیوست

گردآوری توسط گروه سیاسی ممتاز نیوز

ورود صالحی به مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵

ایران > سیاست‌خارجی – ممتازنیوز:
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با سفر به سوئیس و انجام مذاکرات هسته‌ای در کنار وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده هسته‌ای قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی قرار است امروز در رأس هیأتی به سوئیس سفر کند و بر اساس اعلام سخنگوی سازمان انرژی اتمی  در این سفر صالحی در خصوص موضوعات فنی مذاکرات جاری در ۱+۵ با ارنست مونیز ، وزیر انرژی آمریکا رایزنی‌ها خواهد کرد.

سفر رئیس سازمان انرژی اتمی به ژنو در حالی که تیم مذاکره کننده ایران از روز گذشته مذاکرات دو جانبه با آمریکا در سطح معاونان را آغاز کرده  است و امروز نیز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان رئیس تیم مذاکره کننده به منظور رایزنی با همتای آمریکایی خود در ژنو عازم سوئیس است، حاکی از ورود رسمی رئیس سازمان انرژی اتمی به این مذاکرات است.

پیش از این نمایندگان از سازمان انرژی اتمی به عنوان کارشناس در تیم مذاکره کننده هسته‌ای به منظور رایزنی های فنی حضور داشتند، اما به نظر می رسد که حساس شدن مذاکرات سطح حضور سازمان انرژی اتمی را تغییر داده است.

 بر اساس این گزارش از آغاز دولت یازدهم و در پی انتقال پرونده هسته‌ای کشورمان به وزارت امور خارجه و آغاز مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ به صورت همزمان مذاکرات ایران و آژانس نیز آغاز شد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در مذاکرات ایران و آژانس به عنوان نماینده ایران مذاکرات را با یوکیو آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی اداره کرد.

 ایران و آژانس در این مدت درباره ۱۸ اقدام عملی به توافق رسیده‌اند که بر اساس گزارش منتشر شده از سوی آژانس تا کنون ۱۶ اقدام عملی شده است.

از سوی دیگر نیز سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز روز سه شنبه ۵ اسفند ماه در وین با یوکیو آمانو دیدار و گفتگو خواهد داشت.

RSS
منبع: همشهری
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *