صدر نشینی تورم ایران در جهان!

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

در یک سال قبل نیز نشانه‌ای برای رد این ادعا …

پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول در حالی بر صدرنشینی ایران در بین رکورداران تورم در جهان تاکید می‌کند که بررسی تغییرات تورمی در کشور در یک سال قبل نیز نشانه‌ای برای رد این ادعا ندارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس تازهترین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از نرخ تورم ۱۸۸ کشور جهان در سال جاری میلادی که کمتر از سه ماه آن باقی مانده است ایران رکوردار تورم جهان در این سال میشود و ونزوئلا با رشد ۱۷ درصدی با تورم ۳۸ درصدی در رتبه دوم بعد از ایران قرار خواهد گرفت.

اما در حالی که ایران در سال قبل میلادی با تورم ۳۰٫۵ درصدی در رتبه چهارم جهان ایستاده بود، این بار با تورم ۴۲٫۳ درصدی که برای آن در سال ۲۰۲۲ پیش بینی شده است بالاترین رقم در سطح جهان بوده و در صدر خواهد ایستاد و این مقام اولی در شرایطی نصیب کشورمان می‌شود که تورم حتی کمتر از پنج درصدی نیز برای اغلب کشورهای جهان یک بحران اقتصادی محسوب می‌شود.

این در حالی است که با اعلام اخیر بانک مرکزی مبنی بر تورم ۴۰ درصدی در ماه قبل تنها دو درصد دیگر برای تایید پیش‌بینی تورم ۴۲٫۳ درصدی صندوق بین‌المللی برای ایران باقی مانده که با توجه به روند رشد تورم ماهانه، این رقم نیز برای تورم کشور دور از تصور نیست.

همچنین با تایید آمارهای مرکز آمار ایران، آنچه در سطح قیمت‌ها در حدود یک ساله قبل در اقتصاد ایران رخ داده اغلب بیانگر افزایش تورم و ادامه روند رو به رشد تورم دورقمی در سبد کالای مصرفی خانوارهای شهری و روستایی بوده است که حتی در بعضی از موارد از مرز ۴۰ درصد نیز عبور کرده است.

افزایش ۱۱ درصدی تورم شهری در یک سال قبل

بر این اساس در یک سال قبل تا به امروز نرخ تورم در سبد کالای مصرفی شهری از ۲۴٫۸ درصد در شهریور سال ۹۱ با افزایش حداقل ۱۱ درصدی به ۳۶ در همین ماه در سال جاری رسیده است.

این در حالی است که روند تغییرات تورم ۱۲ ماه قبل هیچ گاه نشانه‌ای از کاهش نداشته و همواره صعودی بوده است به گونه‌ای که از۲۸٫۶ در اسفند ۹۱ به ۲۹٫۸ در فروردین۹۲ ،۳۱ در اردیبهشت، ۳۲٫۶ در خرداد، ۳۳٫۹ در تیر ،۳۵٫۱ در مرداد و در نهایت به ۳۶ درصد در آخرین ماه تابستان افزایش یافته است.

اما با وجود اینکه تورم نقطه به نقطه یعنی همان درصد تغییرات نسبت به ماه مشابه سال قبل در چند ماه اخیر در شیب نزولی قرار گرفته و پیش از آن نیز همواره صعودی یا نزولی نبوده است، تفاوتی ۱۳ رقمی بین نرخ تورم در این بخش از شهریور سال قبل و سال جای وجود دارد به گونه‌ای که نیمه اول سال قبل با تورم نقطه به نقطه ۲۴٫۵ و نیمه اول سال جاری با ۳۷ درصد به پایان رسیده است.

در عین حال تغییرات سه ماهه اخیر تورم نقطه به نقطه نشانه‌هایی از کاهش تورم است چرا که سطح قیمت‌ها در سبد کالای شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل از ابتدای تابستان به بعد کاهشی شده و از ۴۱٫۲ در خرداد به ۳۹٫۱ در تیر، ۳۸٫۴ در مرداد و ۳۷ درصد در شهریور رسیده است.

افزایش ۱۳ درصدی تورم نقطه به نقطه روستایی در یک سال قبل

بنا بر نتایج محاسباتی تورم در روستاها، نرخ تورم در این بخش نه تنها کمتر از بخش شهری نیست بلکه همواره پیشتاز نیز بوده است.

بر این اساس نرخ تورم در سبد کالای روستایی در یک سال قبل تا کنون با رشد ۱۲٫۳ درصدی یعنی ۱٫۳ درصد بیشتر از افزایش یک ساله تورم شهری، همراه بوده است به طوری که از ۳۰ درصد در شهریور ماه سال قبل به ۴۲٫۳ درصد در ماه قبل افزایش یافته است.

این در حالی است که نرخ تورم روستایی نیز همانند نرخ تورم شهری در یک سال اخیر هیچ گاه کاهشی نبوده است.

همچنین تورم نقطه به نقطه روستایی با رشد ۱۳ درصدی از ۲۹٫۷ در شهریور ۹۱ به ۴۲٫۷ در آخرین ماه تابستان ۹۲ افزایش یافته است هر چند که همانند تورم نقطه به نقطه شهری در سه ماه تابستان روندی کاهشی داشته و از ۴۹ درصد در خرداد به ۴۲٫۷ در شهریور کاهش یافته است.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *