صنعتی سازی عاملی موثر در افزایش عمر بنا

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

نبود زیرساخت مناسب روند صنعتی سازی در کشور را به کندی پیش می‌برد.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران صنعتی سازی ساختمان سبب استحکام بیشتر ساختمان ها، افزایش عمر بنا، کاهش هزینه نگهداری بنا بعد از ساخت و کاهش زمان ساخت می شود و با این حال برخی از سرمایه گذاران مسکن هنوز برج های خود را به شیوه سنتی بنا می‌کنند.
احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران گفت: صنعتی سازی ساختمان سبب تولید بیشتر ساختمان در یک بازه زمانی کوتاه می شود.

وی گفت: اجرای صحیح صنعتی سازی سبب مقاومت بیشتر و استحکام بالاتر بنا و نیز کاهش مصرف انرژی در زمان ساخت خواهد شد.

سرحدی تصریح کرد: آنچه که تاکنون در کشور انجام شده یک صنعتی سازی نیمه کاره بوده چرا که زیرساخت مناسب برای‌ آن هنوز فراهم نیست و با ایجاد کارخانه های تولید قطعات و به روز کردن تکنولوژی و نیز آشنایی سازمان های نظام مهندسی و کارگرهای فنی و معمارها با این پدیده شاهد رونق در این بخش خواهیم بود.

ارزان بودن انرژی دلیل ساخت مسکن به شیوه سنتی

در ادامه مهدی وجودی کارشناس مقاوم سازی مسکن گفت: درصد بالایی از ساخت و سازهای خردو کلان در کشور به شیوه سنتی است و برج ها که نماد ساخت و ساز می باشند همچنان با تکنولوژی روستایی ساخته می شود.

وی افزود: در سال های اخیر ارزان بودن انرژی و ارزان بودن دستمزد تفاوتی برای سازنده در ساخت و ساز سنتی و صنعتی ایجاد نمی کرد و اما هم اکنون با افزایش هزینه های مربوط به انرژی سرمایه گذاران ساختمانی ناچار به استفاده از روش های نوین می باشند که سبب کاهش هزینه می شود.

وجودی تصریح کرد: برای گسترش صنعتی سازی بهترین راه آغاز از انبوه سازی ها است چرا که در این صورت شاهد کاهش هزینه ها و افزایش قابلیت اطمینان سازه ها هستیم.

فرهنگسازی عامل گسترش صنعتی سازی است

باقر میلانی عضو انجمن مفاخر معماری ایران با اشاره به اینکه اکثر ساختمان های که به شیوه صنعتی ساخته شده اند بسیار کم می باشند گفت: یکی از بهترین مدل های صنعتی سازی در تهران شهرک اکباتان است که همچنان دارای اثرات مثبت در مسکن است.

وی افزود: با توجه به اینکه در بعضی از کشورها مانند ترکیه صنعتی سازی بالای ۴۰ تا ۵۰ درصد است، در کشور ما هنوز با استقبال کافی مواجه نشده است.

میلانی خاطرنشان کرد: فرهنگسازی مناسب و وضع قوانینی که انبوه سازان را مجبور به رعایت صنعتی سازی کند دو راهکار مناسب برای گسترش آن در ساخت و ساز است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *