صورتی بدون جوش؟؟ فقط ۱۰ قدم …

۳۰م دیماه ،

پیدایش آکنه ناشی از یک سبب خاص نیست، بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند. ارث، میکروب‌ها، نوع غذا، مشکلات عصبی و روحی …

خبرنو: در کنار دارو یکسری اقدامات و پیشنهاد‌های بهداشتی ساده نیز وجود دارد که با انجام آن می‌توان به شکلی آسان‌تر از بیماری کنه‌ای مثل آکنه راحت شد.

صورت جوش‌جوشی مشکل بسیاری از جوانان است. آکنه که مردم آن را با عنوان جوش غرور جوانی می‌شناسند، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی است. این بیماری، شایع‌ترین سبب مراجعه بیماران به متخصصان پوست است.

این بیماری در بسیاری از جوانان در سنین بلوغ پدید می‌آید و شدت آن در اشخاص مختلف متفاوت است و اکثرا پس از سن ۲۵ سالگی بهبود می‌یابد.

جوش‌های غرور به صورت دانه‌های قرمز، جوش‌های سرسیاه و توده‌های سفتِ زیر پوستی در ناحیه گونه، بینی، پیشانی، پشت گردن، قسمت فوقانی پشت و سینه ظاهر می‌شوند.

این جوش‌ها در پایه یک مو به وجود می‌آیند و ناشی از آماس، التهاب و انسداد مجرای غده چربی کنار مو می باشند.

علت چیست؟

پیدایش آکنه ناشی از یک سبب خاص نیست، بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند. ارث، میکروب‌ها، نوع غذا، مشکلات عصبی و روحی، تغییرات غددی هورمونی، نوع پوست، بهداشت صورت، مصرف بعضی داروها و بعضی از بیماری‌ها از جمله عواملی است که در ایجاد این بیماری نقش دارد.

۱۰ فرمان

آکنه یک بیماری است که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه و داروهای مناسب را مصرف کرد. درمان آکنه حداقل ۶ ماه طول می‌کشد و تازه احتمال عود آن نیز وجود دارد. در حقیقت آکنه بیماری بسیار سمجی است و مثل کنه به پوست می‌چسبد. اما در کنار دارو یکسری اقدامات و پیشنهاد‌های بهداشتی ساده نیز وجود دارد که با انجام آن می‌توان آسان‌تر از بیماری کنه‌ای مثل آکنه راحت شد.

۱- دستکاری نکنید. سعی کنید جوش‌ها را دستکاری نکنید و نخواهید با فشار دست آنها را خالی کنید.

۲- آرام باشید. سعی کنید خواب مرتب داشته باشید. استراحت کافی داشته باشید و حتی‌الامکان از فشارهای روحی و عصبی بپرهیزید.

۳- صورت خود را بشویید. برای شست‌وشو از صابون اسیدی (گوگردی) که پزشک پیشنهاد می‌کند استفاده کنید. ابتدا صورت خود را خوب صابون بزنید تا از کف پوشیده شود.

۴- پوست را ماساژ دهید. هفته‌ای یک یا دو بار ماساژ با مواد اسیدی نظیر سرکه سیب در کاهش چربی پوست و بهبود جوش‌ها موثر است.

۵- چربی نخورید. از مصرف غذاهای چرب، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، فندق، موز، تخم مرغ و نارگیل اجتناب کنید.

۶- میوه و سبزی بخورید. سعی کنید سبزی و میوه بخصوص سبزی‌های حاوی ویتامین A مثل هویج، اسفناج، شاهی و گوجه‌فرنگی را بسیار مصرف کنید.

۷- داغ نشوید. گرما میزان جوش‌های آکنه را بیشتر می‌کند، پس بسیار در محیط‌های گرم نمانید.

۸- ضد آفتاب بزنید. در مورد آفتاب نظرات متفاوت است. بعضی معتقدند اشعه آفتاب تاثیر خوبی در بهبود جوش‌های غرور جوانی دارد و بعضی معتقدند که نور آفتاب پس از مدتی سبب تشدید آکنه می‌شود، اما مطمئن باشید از زدن ضد آفتاب ضرر نمی‌کنید.

۹- ورزش کنید. ورزش حتی جوش صورت را نیز خوب می‌کند. ورزش و استحمام سبب باز شدن منافذ پوست، بهبود جریان خون آن و رفع چربی می‌شود که نتیجه آن شادابی پوست و بهبود جوش‌هاست.
۱۰- نقاشی نکنید! مصرف مواد آرایشی و کرم‌های چرب، آکنه را تشدید می‌کند. پس سعی کنید کمتر از لوازم آرایشی استفاده کنید.


سایت خبرنو|خبر نو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *